اخبار مهمتحقق هدف تولید ۲ میلیون تن آلومینیوم تا ۱۴۰۴ بعید است
توسعه صنعت آلومینیوم اولویت ماست
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه حمایت از توسعه صنعت آلومینیوم یکی از سیاست‌های اصلی این وزارتخانه است، گفت: در همین راستا از اجرای دو طرح بزرگ آلومینیوم جنوب و کاوه خوزستان هر یک به ظرفیت 300 هزار تن حمایت می‌کنیم. جعفر سرقینی در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به اینکه صنعت آلومینیوم مانند سایر صنایع معدنی با مشکلات خاص خود مواجه است، گفت: هم‌اکنون دو طرح بزرگ آلومینیوم جنوب توسط ایمیدرو و کاوه خوزستان توسط بنیاد هر یک به ظرفیت 300 هزار تن در دست اجرا هستند که وزارت صنعت، معدن و تجارت از اجرای هر دو طرح حمایت کامل می‌کند.
او با اشاره به اینکه طرح آلومینیوم جنوب به مرحله گشایش ال‌سی رسیده است، افزود: طرح آلومینیوم کاوه خوزستان نیز مراحل مقدماتی اجرای خود را طی می‌کند و البته روند پیشرفت آن از آلومینیوم جنوب عقب‌تر است. طرح آلومینیوم کاوه خوزستان هنوز به مرحله گشایش ال‌سی نرسیده و در مراحل عقب‌تری قرار دارد.
وی در پاسخ به این سوال که دلیل عقب ماندگی ایران از کشورهای حاشیه خلیج فارس در صنعت آلومینیوم چیست؟ اظهار کرد: کشورهایی مانند امارات و بحرین معدن آلومینیوم ندارند بلکه آلومینا را وارد کرده و تبدیل به شمش آلومینیوم می‌کنند. باید اذعان کرد که حمل و نقل قاره‌ای آلومینا همچنان دارای توجیه اقتصادی است و به همین دلیل لزومی ندارد که این کشورها معدن بوکسیت داشته باشند.
چند طرح سرمایه‌گذاری در صنعت آلومینیوم به ما ارائه شده است
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نقش تعیین کننده انرژی در صنعت آلومینیوم نسبت به سایر مواد اولیه این صنعت در پاسخ به این سوال که چرا سرمایه‌گذاری در صنعت آلومینیوم ایران نسبت به سایر صنایع کمتر بوده است؟ گفت: این موضوع به سرمایه‌گذاران برمی‌گردد. ما به عنوان وزارت صنعت همواره از سرمایه‌گذاران در صنعت آلومینیوم حمایت کرده‌ایم. هر سرمایه‌گذاری هم که وارد این صنعت شود ما قطعا همه حمایت‌های لازم را از او به عمل می‌آوریم. هم‌اکنون نیز بخش خصوصی طرح‌های سرمایه‌گذاری را در صنعت آلومینیوم به وزارت صنعت ارائه کرده که در حال بررسی آنها هستیم.
برنامه تولید معدن آلومینای جاجرم
سرقینی با اشاره به تولید 35 تا 40 هزار تنی معدن آلومینای جاجرم گفت: برنامه‌ریزی شده تا این معدن طی یک برنامه زمان‌بندی شده به تولید حدود 120 هزار تن برسد.
فعالیت در معدن بوکسیت گینه اقتصادی نیست
وی درباره آخرین وضعیت معدن بوکسیت گینه که ایران در آن سرمایه‌گذاری کرده است، گفت: معدن بوکسیت ایران در گینه هم‌اکنون فعال نیست که دلیل آن نیز نبود توجیه اقتصادی فعالیت در این معدن است. این معدن حدود 400 کیلومتر با بندر کوناکری فاصله دارد و بین این دو منطقه هم خط ریل وجود ندارد که بتوان از طریق آن بوکسیت را حمل کرده و به بندر رساند. سرمایه‌گذاری انجام شده در این معدن تاکنون برای بهره‌برداری از آن کفایت نمی‌کند. فعلا برنامه تازه‌ای برای فعالیت در این معدن نداریم. البته طرحی ارائه شده که بوکسیت به صورت شیرابه و از طریق یک خط لوله به بندر منتقل شود که این طرح در دست بررسی بوده و عملیاتی نشده است.
تحقق هدف 2 میلیون تن تولید آلومینیوم بعید است
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که آیا ایران با این روند می‌توان به تولید 2 میلیون تن آلومینیوم در افق 1404 برسد یا خیر؟ گفت: با این وضعیت و این روند نمی‌توانیم هدف تولید 2 میلیون تنی را محقق کنیم. اگر همت کنیم و کار جهشی انجام دهیم می‌توانیم به تولید یک میلیون تن برسیم ولی رسیدن به 2 میلیون تن بعید است.
کنفرانس آلومینیوم پتانسیل‌های ایران را به جهان نشان دهد
سرقینی همچنین با استقبال از برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران در تهران در روزهای چهارم و پنجم خرداد ماه سال جاری اظهار کرد: ما از هر همایش و کنفرانسی که بتواند پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ایران را در حوزه‌ معدن و صنایع معدنی به دنیا نشان دهد حمایت کرده و از آن استقبال می‌کنیم.
وی افزود: امیدواریم این کنفرانس بتواند به خوبی ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت آلومینیوم ایران را به همگان نشان دهد و زمینه را برای جذب سرمایه‌گذاری چه داخلی و چه خارجی فراهم کند. از سوی دیگر یکی از نیازمندی‌های صنعت آلومینیوم بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا است که انتظار می‌رود این کنفرانس علمی بتواند در این زمینه نیز به صنعت آلومینیوم کشور کمک کند.
به گزارش ماین نیوز قرار است سومین کنفرانس بین المللی آلومینیوم ایران روزهای چهارم و پنجم خرداد ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار شود. در این کنفرانس علاوه بر ارائه مقالات علمی و برپایی نمایشگاه جنبی، مباحث مربوط به جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت آلومینیوم ایران نیز مطرح خواهد شد.