اخبار مهم۳ صنعت پیشران رشد صنعتی سال ۹۴

«سال ۹۴، سال سخت صنایع کشور» این جمله گفته مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره توصیف عملکرد صنایع در امسال است،

به گزارش روزنامه صمت، چند ماهی است که سازمان‌های رسمی ازجمله سازمان ملی آمار و بانک مرکزی برای اعلام آمار وضعیت اقتصادی و صنعتی کشور در سکوت به سر می‌برند و آمار دقیقی از رشد صنعتی در ۱۱ماه امسال اعلام نشده است. البته برخی آمارهای فصلی در ۹ ماه گذشته گویای رشد منفی در صنایع است، در همین راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز برای اعلام آمار دقیق وضعیت صنایع کشور در سال ۹۴ منتظر اعلام رسمی بانک مرکزی است اما معتقد است به‌طور معمول رشد صنعت ۲برابر رشد اقتصاد خواهد بود. بنابراین اگر رشد اقتصادی کشور محاسبه شود می‌توان رشد صنعتی را نیز بر مبنای همین فرمول محاسبه و پیش‌بینی کرد. به گفته مهندس نعمت‌زاده آنچه مشخص است سال ۹۴ سال سختی برای اقتصاد و صنعت کشور بود که با توجه به شرایط ناامنی منطقه و افت قیمت نفت صادرات غیرنفتی کشور نیز تحت شعاع قرار گرفت. از سوی دیگر سیاست‌های کنترل تورم، رکود ساخت‌وساز و تحریم‌ها ازجمله عواملی هستند که کاهش تولیدات را در سال اخیر در پی داشته‌اند. به گفته نعمت‌زاده، صنایع خودرو، غذایی و پتروشیمی با رشد تولید و صنایع مصالح ساختمانی با افت چشمگیر تولید روبه‌رو بوده‌اند.


صنعت، پیشران اقتصاد کشور
مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در گفت‌وگو با صمت درباره وضعیت صنایع در سال ۹۴ و آمارهای رشد صنعتی و صادرات غیرنفتی گفت: در سال ۹۴ با وجود تلاش صنعتگران و مسئولان به‌دلیل عوامل بیرونی نتوانستیم به رشد بالای ۱۰ تا ۱۵درصد در بحث توسعه صادرات برسیم البته در مقایسه با سایر بخش‌ها وضعیت بد نیست اما امیدواریم با باز شدن فضای سیاسی کشور در سال آینده شاهد پیشرفت باشیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امسال سال سختی را تجربه کرده‌ایم که برخی عوامل بیرونی نیز بر صنایع کشور تاثیرگذار بود. برخی تولیدات به دلیل صادرات منطقه کاهش پیدا کرد از سوی دیگر افت قیمت‌های جهانی و رکود در جهان بر صنایع ایران تاثیر زیادی داشت. وی با بیان اینکه صنعت بخشی از کل اقتصاد است، گفت: اگر اقتصاد کشور رشد داشته باشد به‌طور قطع صنعت پیشران خواهد بود. به‌طور معمول رشد صنعت ۲ برابر رشد اقتصاد است. اگر رشد اقتصادی کشور محاسبه شود می‌توان رشد صنعتی را نیز بر مبنای همین فرمول محاسبه و پیش‌بینی کرد اما متاسفانه هنوز رشد اقتصادی کل کشور نیز مشخص نشده است.


سال سخت مصالح ساختمانی
مهندس نعمت‌زاده با اشاره به اینکه بانک مرکزی به‌طور معمول با ۶ ماه تاخیر آمار را اعلام می‌کند، افزود: آمارهای صنعتی از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام خواهد شد بنابراین برای اعلام دقیق میزان رشد صنعتی باید منتظر اعلام این مراکز باشیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت در بررسی وضعیت صنایع مختلف در سال ۹۴ گفت: یکی از صنایعی که در سال۹۴ با کاهش تولید روبه‌رو شد صنعت مصالح ساختمانی است که دلیل آن هم کاهش صادرات به کشورهای منطقه به دلیل ناامنی بود. از سوی دیگر افت قیمت نفت باعث تعطیلی بسیاری از پروژه‌های عمرانی در منطقه شده است که همین امر بر تولید مصالح ساختمانی ایران نیز تاثیر گذاشته است. علاوه بر این رکود مسکن در داخل نیز بسیار موثر و صدها رشته مصالح ساختمانی ازجمله سیمان، فولاد و... را تحت تاثیر خود قرار داده است. مهندس نعمت‌زاده با بیان اینکه در سال ۹۴ صنایع غذایی کشور نه‌تنها کاهش نداشته بلکه شاهد مقداری رشد نیز است اظهار کرد: صنایع دیگری همچون خودرو، پتروشیمی و... نیز با رشد نسبی همراه بوده است. وی با بیان اینکه در کل صنعت نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی وضعیت بهتری داشته گفت: اما برای قضاوت نهایی باید منتظر اعلام آمار از سوی بانک مرکزی
باشیم.


عبور از رکود شدید ۹۴
 ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران نیز در گفت‌وگو با صمت درباره وضعیت صنایع در سال ۹۴ گفت: مرکز آمار ایران در ارتباط با وضعیت صنعت کشور و به‌طور مشخص وزارت صنعت، معدن و تجارت از تیر ۹۴ به بعد هیچ‌گونه آماری منتشر نکرده که این موضوع به معنای تاثیر شدید رکود بر صنعت و به چالش کشیدن بخش‌های مختلف است.  روغنی با تاکید براینکه رکود بخش‌های متعددی از صنایع را تحت تاثیر قرار داده، گفت: صنایعی همچون سیمان، فولاد، لوازم‌خانگی، سلولزی و... دچار چالش‌های عمیق و جدی شده‌اند.  رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران درباره پیش‌بینی وضعیت سال آینده نیز اظهار کرد: با به نتیجه رسیدن برجام، سیاست‌های دولت برای سال آینده و ورود خارجی‌ها به سرمایه‌گذاری پیش‌بینی می‌شود در ۶ماه دوم سال آینده از وضعیت کنونی خارج خواهیم شد. البته روند بهبود اکنون آغاز شده اما تغییر اساسی در ۶ ماه دوم سال اتفاق خواهد افتاد. وی با پیش‌بینی اینکه رشد منفی در ۳ماه انتهای سال ۹۴نیز ادامه داشته باشد گفت: در یک سال گذشته عوامل متعددی در صنعت تاثیر داشته‌اند که براساس مطالعات بانک مرکزی مهم‌ترین آن موضوع نقدینگی است که این امر ناشی از سیاست‌های انقباضی دولت و بانک‌ها برای کنترل تورم به وجود آمد و در سال ۹۴ صنایع را به شدت تحت تاثیرقرار داد.


اولویت رونق صنایع در سال ۹۵
روغنی تحریم‌های بین‌المللی را عامل مهم فشار بر صنایع در امسال عنوان کرد و گفت: این موضوع ورود منابع و مواد اولیه صنایع را دچار مشکل کرد که خوشبختانه این موضوع برای سال ۹۵ حل شده، علاوه براین رکود حاکم بر بازار تاثیر زیادی بر صنایع گذاشت و ظرفیت‌های تولید را با کاهش چشمگیری مواجه کرده است. رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه در سال ۹۴ قیمت فروش بسیاری از صنایع با کاهش روبه‌رو بوده افزود: به‌طور قطع صنایع در آخر سال با زیان انباشته مواجه خواهند بود که دلیل آن اثر انتظاری برای به نتیجه رسیدن مذاکرات ۱+۵ و انتظار مردم برای به وجود آمدن تغییری بزرگ است. این امر می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل به وجود آمدن رکود در سال ۹۴باشد. رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با اشاره به صنایعی که در سال آینده به نسبت صنایع دیگر رونق را زودتر تجربه خواهند کرد، گفت: صنعت ساختمان یکی از صنایعی است که با رونق آن تعداد زیادی از صنایع رونق خواهند گرفت اما با توجه به شرایط امروز صنایع پایین‌دستی نفت و پتروشیمی، لوازم‌خانگی، حمل‌ونقل ریلی، گردشگری و صنایع غذایی ازجمله صنایعی خواهند بود که سریع‌تر از سایر صنایع رونق را احساس خواهند کرد. بنابر این گزارش، با وجود آن که هنوز آمار رسمی از وضعیت صنایع کشور در سال ۹۴ اعلام نشده اما مطابق اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت وضعیت صنایع در این سال چندان مطلوب نبوده، با این وجود کارشناسان معتقدند با تغییر به وجود آمده در امسال وضعیت صنایع در سال آینده بهبود خواهد یافت.