اخبار مهمکه فکر هیچ مهندس چنین گره نگشاد

روز مهندسی 
امروز ۵ اسفند روز مهندسی است و روز همه سختکوشان متخصصی است که هزار نقش و تصویر از کار تخصصی و خلاقانه خود بر جای جای این سرزمین که نه حتی در کشورهای دوردست افریقایی و آسیایی و... برجای گذاشته‌اند. مهندسان خلاق و مبتکر و دانشمند ایرانی که در قرن‌های دور آثاری را در پهندشت این سرزمین خلق کرده‌اند و هنوز هم مایه شگفتی جهانگردان خارجی است، اینک در این روزها، بسیار بیشتر از گذشته به فکر آبادانی و سازندگی این کشور هستند. مهندسان صنعت و معدن به معنای عام و همه متخصصان رشته‌های گوناگون مهندسی به شکل خاص، سازندگان زیربنایی‌ترین بخش‌های تولیدی در کشورند. آنان می‌توانند راه را هرچه سریع‌تر برای دستیابی به اقتصاد توسعه یافته صنعتی هموار کنند. 
بی‌گمان مهندس بودن یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین کارها در جهان امروز است. درباره این حرفه دشوار به شعرهای حافظ شیرین‌سخن استناد می‌کنیم که در دیوانش از هنر مهندسان سخن گفته است: 
 گره ز دل بگشا و از سپهر یاد مکن 
که فکر هیچ مهندس چنین گره نگشاد
***
طربسرای محبت کنون شود معمور
که طاق ابروی یار منش مهندس شد
****
مهندس فلکی راه دیر شش جهتی
چنان ببست که ره نیست زیر دیر مغاک


همایش روز مهندسی 
بعد از انتخابات مجلس دهم باید راه را برای حضور مهندسان جوان در همه عرصه‌های سازندگی کشور باز کنیم. از این‌رو است که همایش ملی روز مهندسی در اصفهان در ۱۲ و۱۳اسفند برگزار می‌شود. ‌
به گزارش ایسنا، دبیر اجرایی همایش ملی روز مهندسی در اصفهان گفت: تفکر مهندسی و رفع موانع و چالش‌های پیش روی اقتصاد بدون نفت و بهبود و توسعه فضای کسب‌وکار در شرایط پس از رفع تحریم‌ها در همایش ملی روز مهندسی به بحث و گفت‌وگو گذاشته می‌شود. 
حمیدرضا نصری با بیان اینکه در فضایی که در این همایش برگزار می‌شود، مهندسان در صنایع و رشته‌های مختلف می‌توانند به تبادل نظر بپردازند، افزود: سخنرانی‌های استادان در ارائه راهکارهایی برای برون‌رفت از مشکلات فعلی کشور انجام می‌شود. 
دبیر اجرایی همایش ملی توضیح داد: از جمله اهداف اصلی این همایش که به عنوان یکی از بزرگترین گردهمایی‌های مهندسان کشور خواهد بود، تقویت ابعاد علمی همایش و ایجاد ارتباطات و تعاملات مناسب بین ارگان‌های ذی‌ربط و مهندسان، به منظور بحث و تبادل‌نظر درباره مشکلات مبتلا به واحدهای صنعتی و فنی مهندسی در فضای حاکم بر کسب‌وکار کشور بوده و درنهایت به ارائه راهکارهای مناسب در این زمینه‌ها می‌رسد.


شاهکارهای مهندسی ایرانیان 
اگر به تاریخ مهندسی در ایران استناد کنیم کانال سوئز یکی از کارهای مهم مهندسان دوران داریوش اول شاهنشاه هخامنشی بوده است. این کانال از قدیم و در طول تاریخ نقش عمده‌ای را در ارتباط تجاری، نظامی و سیاسی داشته است. 
همچنین از پل ضیاءالملک نام برده شده که روی رودخانه‌ای در نزدیکی کرخه ساخته شده و ساختمان آن قوسی بوده و متعلق به سده چهاردهم میلادی است و به‌طور کامل از سنگ ساخته شده است. 
براساس آنچه که مورخان نوشته‌اند کاربرد مصالح سنگی در ایران از دوران ماقبل تاریخ معمول بوده است. خانه‌هایی در شمال ایران به‌دست آمده که پایه‌های آنها از سنگ چین تشکیل شده و تاریخ ساخت آنها به ۷هزار سال قبل می‌رسد. 
بخش‌های مهم و اساسی ساختمان‌های عظیمی همچون قصرهای باشکوه شاهان هخامنشی نیز با کاربرد سنگ‌های تراشیده شده بدون ملات ساخته می‌شده که هم‌اکنون نیز پس از گذشت قرن‌ها هنوز پابرجا هستند. 
گل یکی دیگر از مصالحی است که از دیرباز در ایران کاربرد داشته است. این ماده که همیشه در دسترس بوده و ارزان‌ترین ماده ساخت‌وساز به‌شمار می‌رود همچنین سهولت تهیه و دوام این مصالح و آزادی تعیین ابعاد خشت و آجر و سازگار بودن با انواع ملات از دیگر عوامل کاربرد این مصالح است. 
در ساختمان‌های سیلک کاشان که تاریخ آنها متعلق به هزاره ششم پیش از میلاد است گل به شکل چینه و بدون شکل در بنا کردن دیواره‌های خانه‌ها به کار رفته است.