کلیه اخبار پایگاهاعلام آمادگی 44 شرکت برای سرمایه گذاری در کارخانه فرآوری سنگ آهن

تهران - ایرنا - سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: ابراز آمادگی 44 شرکت داخلی برای سرمایه گذاری در طرح احداث کارخانه فرآوری باطله های معدن سنگ آهن جلال آباد (کرمان) نشانه استقبال بخش خصوصی است. براساس این گزارش، رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: این سازمان با اذعان به توانمندی بخش خصوصی برای اجرای طرح های معدنی و صنایع معدنی، فضا را برای حضور کامل این بخش فراهم کرده و سرمایه گذاران می توانند در اجرای طرح های مختلف ایمیدرو وارد شوند.

مهدی کرباسیان گفت: ایجاد کارخانه فرآوری به ظرفیت 11میلیون تن سنگ آهن هماتیتی معادن جلال آباد از جمله طرح های ایمیدرو محسوب می شود که با استقبال مطلوب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری مواجه شده است. برپایه گزارش پایگاه اطلاع رسانی ایمیدرو، طراحی، ایجاد، ساخت و راه اندازی کارخانه فرآوری سنگ آهن کم عیار هماتیتی معدن سنگ آهن جلال آباد (استان کرمان) سالانه حداقل یک میلیون تن سنگ آهن باطله را به سنگ آهن با عیار بالا تبدیل می کند. خبرنگار ایرنا در ادامه می افزاید: آمارها نشان می دهد در نیمه نخست سال جاری 10 میلیون تن سنگ آهن بهم فشرده نشده و کنسانتره به ارزش بیش از 652 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.

میزان سنگ آهن دانه بندی و کنسانتره تولیدی در نیمه نخست امسال به میزان 17.6 میلیون تن بود که از این رقم 56.8 درصد از کل تولید، روانه بازارهای صادراتی شد. چین در 6 ماهه اول 92 بیش از 97 درصد از صادرات سنگ آهن ایران را جذب کرد و بقیه روانه بازارهای امارات عربی متحده، پاکستان، عراق، قطر، ترکمنستان، آلمان و هنگ کنگ شد. خبرنگار ایرنا افزوده است، گزارشهای منتشر شده نشان می دهد ایران با حدود سه میلیارد تن ذخیره سنگ آهن افزون بر 1.2 درصد از ذخایر جهانی را در این بخش به خود اختصاص داده است.

بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه در سنگان خواف (خراسان رضوی) واقع است و ذخیره آن بالغ بر یک میلیارد تن ذکر شده است. میزان سنگ آهن استخراجی این معدن سالانه دو میلیون تن اعلام شده، مجموع مواد معدنی استخراجی در سال 1391 به رقم حدود 390 میلیون تن رسید. صادرات سنگ آهن در سال 90 برابر با 17 میلیون و 343 هزار تن بود که در سال 91 به رقم 20 میلیون و 817 هزار تن رسید. سنگ آهن یکی از فراوانترین عناصر فلزی موجود در زمین است که کانی های معدنی رایج سنگ آهن عبارتند از هماتیت که 70 درصد آهن داشته و مگنتیت 72 درصد آهن دارد.

 منبع خبر