کلیه اخبار پایگاهورود ایران به عرصه جهانی قیمت متانول را می شکند

تا پیش از اعمال تحریم، ایران سالانه 500 هزار تن متانول به اروپا صادر می کرد که جایگزینی آن موجب افزایش هزینه مصرف کنندگان اروپایی شد؛ لذا پیش بینی می‌شود که پس از توافق ایران و 5+1 و رفع تحریم ورود محصولات پتروشیمی به اروپا، قیمت متانول در بازار این قاره کاهش می‌یابد. به گزارش ایسنا، پس از اعمال تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص واردات محصولات پتروشیمی ایران، کشورهای اروپایی متانول ایران را از دست دادند و چین و هند بازارهای عمده صادرات متانول ایران شدند.

تحریم های ایران منجر به ایجاد تفاوت فاحش قیمت های متانول در بازارهای متانول آسیا و سایر بازارها شده است. ایران از دیرباز تولیدکننده انعطاف‌پذیر متانول در خاورمیانه بوده و در نتیجه در قیمت های جهانی تاثیر گذار است. اختلاف قیمت ها در بازارهای متانول در سال 2013 به حداکثر رسید و بر خلاف انتظارها مدت ها به طول انجامید.

کمبود متانول در اروپا و امریکا در حالی روی داد که آسیا با عرضه بیش از تقاضا روبرو بود. شکاف قیمت ها تاجایی پیش رفت که صادرات متانول با کشتی از چین به آمریکا مقرون به صرفه شد. پیش بینی می شود با بازگشت متانول ایران به اروپا، اختلاف قیمت ها و هزینه مصرف کنندگان اروپایی کاهش یابد. لزوم رقابت پذیری نرخ خوراک پتروشیمی همچنین در مورد خوراک باید گفت که در این روزها مدیران ارشد گذشته و حال شرکت ملی صنایع پتروشیمی و اقتصاد دانان برجسته کشور با بررسی روش‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی بر لزوم رقابت پذیری نرخ خوراک پتروشیمی تاکید دارند.

بر این اساس سناریوهای مختلف توسعه صنعت پتروشیمی برای محقق شدن برنامه چشم انداز 20 ساله صنعت پتروشیمی مطرح می‌شود و با توجه به شرایط جدیدشرکت ملی صنایع پتروشیمی که به عنوان یک شرکت توسعه ای فعالیت خواهد کرد، بر حضور مؤثر بخش خصوصی در دور دوم جهش صنعت پتروشیمی تأکید می‌شود.

همچنین شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز باید به نیابت از وزارت نفت، نقش هدایتی، حمایتی و نظارتی را داشته باشد. وجود توسعه دهندگان توانمند و حمایت از آنان در فرآیند توسعه صنعت پتروشیمی در افق 20 ساله نیز از دیگر مواردی است که مورد تأکید قرار دارد. موضوع نحوه قیمت گذاری خوراک طرح ها و مجتمع های پتروشیمی که این روزها در صدر اخبار مرتبط با صنعت پتروشیمی قرار دارد، صاحب‌نظران معتقدند در این باره با توجه به لزوم توسعه صنعت پتروشیمی توسط بخش خصوصی، باید قیمت خوراک مورد تحلیل صحیح و دقیق قرار گیرد و با ارائه گزارشی به تصمیم گیران در رابطه با عواقب نرخ بالا و غیرمنطقی خوراک توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی شرایط به گونه ای فراهم شود که بخش خصوصی مشتاق به سرمایه گذاری و توسعه صنعت پتروشیمی باشد.  

منبع: ایسنا