کلیه اخبار پایگاهجانمایی صنایع بزرگ با برنامه باشد

شرایط پساتحریم برای صنایع بزرگ کشور از سویی فرصت بزرگی به شمار می‌رود که کشور با استفاده مناسب از آن می‌تواند به رشد صنعتی و اقتصادی مناسب دست یابد و از سویی هم می‌تواند آسیب‌هایی را به کشور وارد کند.

آسیب‌هایی که هر چند می‌توان در مقابل آنها ایستادگی کرد اما مخرب و بزرگ به نظر می‌رسند. 
یکی از خبرهایی که در روزهای گذشته منتشر شد، سرمایه‌گذاری شرکت «تکنام» ایتالیایی در استان یزد بود. این خبر در حالی منتشر شد که رییس‌جمهوری ایران و برخی مسئولان صنعتی و اقتصادی کشور هفته گذشته در سفرهای اروپایی تفاهمنامه‌های اقتصادی و صنعتی قابل ملاحظه‌ای را امضاکرده بودند. بر این اساس قرار است نهادهای زیردستی برای اجرای این تفاهمنامه‌ها اقدامات و بررسی‌های لازم را انجام دهند. 
در حالی که هنوز موج تفاهمنامه‌های صنعتی ایران که با کشورهای اروپایی امضا شده، فروکش نکرده است خبری منتشر شد که در آن به نقل از یک مقام مسئول در استان یزد آمده بود: «در سفر اخیر رییس‌جمهوری به ایتالیا قرارداد انتقال دانش فنی ساخت و تولید هواپیماهای آموزشی با استان یزد منعقد شد. » و در بخش دیگری نیز آمده: «در حال حاضر توانسته‌ایم مجوز ساخت و تولید هواپیما در یزد را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنیم. »


این موضوع در حدی توجه مسئولان صنایع هوایی کشور را به خود معطوف کرد که درجلسه نهاد ریاست‌جمهوری به آن پرداخته شد و براساس آنچه صمت به آن دست پیدا کرد هنوز کسی نمی‌داند، خبر انتقال فناوری از ایتالیا به یزد چطور منتشر شد و بر چه اساسی این استان به عنوان سازنده هواپیما معرفی شده است. 
آنچه بر صنعتگران و اقتصاددانان ایران پوشیده نیست رانت‌ها و فسادهای مالی است که در سال‌های تحریم گریبان ایران را گرفته بود و موج آن حتی به برخی مدیران نیز رسیده بود. آنچه درباره خبر یزد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زنگ خطر بازگشت اتفاقات دوره قبل است. به نظر می‌رسد چنین خبرهایی نه‌تنها رنگ و بوی خبری ندارند بلکه زنگ خطری برای صنایع بزرگ کشور هستند. اگر دولت یازدهم براساس آنچه وعده داده بود بتواند در برابر این اتفاقات ایستادگی کند، هم لکه‌های پررنگ بر کارنامه اقتصادی دولت قبل کمرنگ می‌شود و هم مردمی که از رانت‌ها و فسادهای اقتصادی خسته‌اند، طعم چنین اتفاقاتی را این بار در شرایط پساتحریم و به جای اقتصاد، در صنایع بزرگ نمی‌چشند. 

امیر مهرزاد - روزنامه‌نگار