کلیه اخبار پایگاهرقابت صنعت فولاد در پسابرجام

اثر لغو تحریم ها بر صنعت فولاد ایران چیست؟ برخی از کارشناسان معتقدند با برقراری سوئیفت و گشایش های بانکی می توان تکنولوژی تولید و مدل استخراج در صنعت فولاد را به روز کرد تا قیمت فولاد ایران با قیمت فولاد در چین به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده و مصرف کننده فولاد جهان، قابل رقابت شود.

AWT IMAGEرقابت صنعت فولاد در پسابرجام
به گزارش ماین نیوز، مهدی جهانگیری، نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران با مقایسه صنعت فولاد در ایران و چین می گوید: بزرگ ترین هنر چینی ها آن است که هزینه تولید را با تولید در مقیاس کلان پایین آورده اند، مضاف بر آنکه چین در حوزه تکنولوژی چه برای استخراج معادن و چه برای تولید فولاد از فناوری قوی و پیشرفته استفاده می کند که در قیمت تمام شده فولاد بسیار موثر است.

وی با تاکید بر اینکه باید در ایران در این بخش بازنگری جدی و اساسی انجام دهیم، تصریح کرد: اینکه ما منتظر باشیم با همین تکنولوژی و مدل استخراج و نحوه تولید سنتی اتفاق جدید بیفتد و به قیمت های دوره گذشته برگردیم، غیرممکن است، بلکه باید یک بازنگری جدی انجام دهیم.

جهانگیری سرمایه گذاری این بخش را برای به روز کردن تکنولوژی بسیار مهم دانست و گفت: امیدمان به این است که با برداشته شدن تحریم ها، گشایش بانکی و برقراری سوئیفت بتوانیم منابع خارجی را برای سرمایه گذاری به ایران بیاوریم. عضو هیات رئیسه اتاق تهران در پاسخ به این سوال که هزینه حمل ونقل صادراتی چقدر در قیمت تمام شده برای صادرات موثر است، خاطرنشان کرد: مشکل این است که نباید کالایی بدون ارزش افزوده مانند سنگ آهن را که هزینه حمل ونقل زیادی دارد صادر کرد، بلکه باید با آوردن تکنولوژی به کشور آن را فرآوری کرده و محصول نهایی را با قیمت رقابتی به بازارهای جهانی عرضه کرد. 

اظهارات این فعال اقتصادی در حالی است که بررسی وضعیت فولاد در جهان خصوصا فولاد چین که با تولید 822 میلیون تن در سال 2014 میلادی بیش از 50 درصد تولید فولاد خام در جهان را در اختیار داشته است، برای برنامه ریزی امری ضروری به نظر می رسد.

بر این اساس، در ششمین دوره از همایش صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار که بهمن ماه امسال برگزار می شود، بررسی تحولات فولاد چین و تاثیرات جهانی آن بررسی خواهد شد. محورهای اصلی ششمین دوره همایش فولاد، رقابت پذیری راهکار توسعه پایدار، فروش و راهکارهای خروج از رکود بازار و چشم انداز بازار ایران و جهان در سال 1395 است. 

بررسی وضعیت طرح های در دست اجرا، بررسی چرایی رکود بازار فولاد، پاسخ به پرسش کلیدی زمان خروج از رکود در بازار فولاد، همچنین برقراری ارتباط با شرکای جدید تجاری از جمله موضوعات کلیدی است که در این همایش بررسی می شود. 

این همایش قرار است در روزهای 27 و 28 بهمن در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شود. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر یا حضور در این همایش می توانند با شماره 87762430 تماس بگیرند یا به وب سایت https://events.den.ir مراجعه کنند.