کلیه اخبار پایگاهدانمارکی‌های «شجاع» به ایران آمدند

هیات تجاری دانمارک دیروز وارد ایران شدند تا در همایش تجاری مشترک با ایران که امروز برگزار می‌شود، شرکت کنند، این در حالی است که نام این کشور هم در بین ۳۸ کشوری قرار دارد که شهروندان آنها برای سفر به امریکا نیازی به روادید ندارند

به نقل از روزنامه صمت، اما براساس مصوبه اخیر کنگره امریکا در صورت سفر به ایران، این امتیاز را از دست می‌دهند و باید برای سفر به امریکا درخواست ویزا بدهند. در واقع به نظر می‌رسد دانمارکی‌ها بدون در نظر گرفتن مشکلاتی که شاید به دلیل سفر به ایران برای آنان پیش بیاید، مشتاقانه و البته شجاعانه در مسیر همکاری‌های مشترک قدم برداشتند چراکه اهمیت بازار ایران را درک کرده و به دنبال سهم مناسبی از بازار ایران و منطقه برای خود هستند. همایش تجاری ایران و دانمارک که برنامه‌ریزی آن از چند ماه قبل انجام شده، از سوی اتاق بازرگانی تهران برگزار می‌شود و میزبان ۱۲۰ فعال اقتصادی دانمارکی است. این فعالان اقتصادی از ۵۸ شرکت بخش خصوصی دانمارک به ایران سفر می‌کنند تا ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران را بسنجند و راه‌های ورود به بازار ایران را ارزیابی کنند. سرپرستی این هیات ۱۲۰ نفره را «کریستین جنسن»، وزیر امور خارجه دانمارک برعهده دارد و مقاماتی از تشکل‌های بخش خصوصی این کشور نیز در این هیات حضور دارند. «دنی آنان»، سفیر دانمارک در تهران نیز این هیات را در این همایش همراهی خواهد کرد.


تجارت با دانمارک کوچک اما صنعتی
باید دید در گذشته ارتباط ما با دانمارکی‌ها یا کشورهایی از این دست چرا ضعیف بوده و با آسیب‌شناسی درست، مسیر توسعه تجارت با این کشور را هموار کرد. رضی حاجی آقامیری، عضو هیات مدیره کنفدراسیون صادرات ایران گفت: کشورهای اسکاندیناوی، کشورهای صنعتی پیشرفته هستند. در حال حاضر امکان همکاری ما با کشورهایی مانند دانمارک، سوئد و نروژ وجود دارد. باتوجه به مشکلات سیاسی که ایران به‌طور عمده با سایر کشورهای غربی دارد، هرچه ارتباطات تجاری ایران افزایش پیدا کند، فرصت‌های بهتری پیش روی اقتصاد کشورمان قرار می‌گیرد. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: ارتباطات تجاری گسترده باعث می‌شود فرصت‌های بیشتری داشته باشیم. به این معنا که اگر چالش‌های سیاسی باعث شود ایران از همکاری‌های اقتصادی با کشورهایی خاص بازبماند، این امکان را خواهیم داشت تا با کشورهایی که از جریان‌های سیاسی تبعیت نمی‌کنند تجارت کنیم. وی با اشاره به اینکه تبعیت کشورهای اتحادیه اروپا از هژمونی سیاسی در غرب و چالش‌های ناشی از آن برای اقتصاد ایران بعید است تصریح کرد: با این وجود ممکن است فرصت‌هایی برای ایران به دست بیاید که بدون این ارتباطات ممکن نخواهد بود. در ضمن اقتصاد این کشورها هم به کشورهایی که مشتری قلمداد می‌شوند، متکی است و از سوی دیگر آنها خریدار نفت ایران هستند. همه این دلایل حاکی از این است که برقراری ارتباط با کشورهایی چون دانمارک برای ایران منشاء فرصت‌های خوب است. عضو هیات مدیره کنفدراسیون صادرات ایران اظهار کرد: دانمارک کشور صنعتی است و بیشتر همکاری‌های ما در صورت تفاهمات در این حوزه رخ خواهد داد. باید دید کدام بخش از صنعت ما که فعال است می‌تواند با دانمارکی‌ها ارتباط برقرار کند. حاجی‌آقا میری افزود: ما از قدیم به دانمارک فرش صادر می‌کردیم البته دانمارک کشور بزرگی نیست اما نباید به کشورهای بزرگ بسنده کرد. گاهی ارتباط با چند کشور کوچک می‌تواند جای ارتباط با یک کشور بزرگ را بگیرد. به نظر من نباید در توسعه تجارت تفاوتی بین کشورها قائل شد و باید بدون خط قرمز نسبت به آنها کار کرد. بدون توسعه صادرات اقتصاد ایران شکوفا نخواهد شد.


همکاری مشترک دارویی
رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران با اشاره به قراردادی که دانمارک و ایران در حوزه دارو منعقد کرده‌اند، اظهار کرد: نباید این‌گونه همکاری‌ها بر واردات متمرکز باشد بلکه باید برای تولید مشترک سرمایه‌گذاری کرد. محمود نجفی‌عرب در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: شرکت «نووو نوردیسک» سال‌هاست در کشور ما در بخش واردات دارو فعال است که عمده‌ترین محصول آن نیز انسولین است. با توجه به اینکه مصرف این محصول در ایران بالاست این شرکت نیز تصمیم گرفت کارخانه‌ای در ایران احداث کند تا همکاری‌های مشترک را توسعه دهد. وی ادامه داد: با توجه به اینکه فضای کشور از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای تولید فرآورده‌های دارویی اساسی مهیاست، به نظر می‌رسد اقبال کشورهای چند ملیتی برای همکاری با ایران فرصت مناسبی است؛ البته باید شرکت‌های داخلی را نیز مورد توجه قرار داد تا آسیبی از این امر نبینند. عضو هیات‌مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تصریح کرد: تولید فرآورده‌های دانش‌بنیان در ایران مزیتی است که باید برای توسعه صادرات در این بخش نیز برنامه‌ریزی داشت. به گفته رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران،‌ میزان واردات داروی ساخته شده تا پایان سال ۹۴ به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار می‌رسد که انسولین نیز جزئی از آن است که خوشبختانه تولید داخل نیز در این بخش داریم. به گزارش صمت در ۸ ماه ابتدایی سال ۹۴ بیش از ۱۳۲ میلیون و ۵۷۳ هزار دلار واردات از دانمارک داشتیم و در همین مدت فقط ۶ میلیون و ۲۹۰ هزار دلار سهم صادرات ایران به این کشور بوده است. همچنین در سال ۹۳ میزان صادرات ایران به دانمارک ۱۱ میلیون و ۷۹۳ هزار دلار و واردات از این کشور نیز ۱۴۸ میلیون و ۹۵۷ هزار دلار ثبت شده است.


در آخر اینکه... 
هیات تجاری دانمارک با ۵۸ شرکت فعال در حوزه‌های مختلفی مانند انرژی و فناوری‌های پاک، حمل‌ونقل و لجستیک، بهداشت و درمان، کشاورزی و صنایع غذایی، خدمات بانکی و مالی، زیرساخت و تاسیسات بندری و خدمات دریایی به ایران آمدند. در همایش تجاری مشترک ایران و دانمارک امروز فعالان اقتصادی دو کشور با هدف توسعه مراودات اقتصادی و مبادلات تجاری با یکدیگر به صورت مستقیم مذاکره می‌کنند تا در صورت تمایل و توافق بتوانند در حوزه‌های تعیین شده همکاری‌هایی داشته باشند.