کلیه اخبار پایگاهکاهش قیمت نفت، ایران را به فکر توسعه بخش معدن انداخت

یک موسسه تحقیقاتی با اشاره به تصمیم ایران برای توسعه بخش معدن خود اعلام کرد رشد سریع در بخش معدن به دولت ایران کمک خواهد کرد تا نرخ بیکاری را کاهش دهد و درآمدهای غیرنفتی خود را به میزان قابل توجهی بالا ببرد.

AWT IMAGEکاهش قیمت نفت، ایران را به فکر توسعه بخش معدن انداخت
به گزارش ماین نیوز، بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده، با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت، تمرکز ایران بر بخش های غیرنفتی افزایش یافته و دولت این کشور قصد دارد سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی ایران را از کمتر از یک درصد فعلی به بیش از 2 درصد در طی 10 سال آینده برساند.

بر اساس گزارشی که با عنوان «ایران بر بخش های غیرنفتی متمرکز می شود، شتاب بخش معدن شتاب می گیرد» توسط موسسه فراست اند سالیوان تهیه شده، جمهوری اسلامی ایران همچنین قصد دارد رشد اقتصاد در صنایع پایین دستی مرتبط را از 5 درصد به 20 درصد برساند.

این گزارش خاطر نشان می سازد، این امر مستلزم رشد سالانه 10 تا 12 درصدی بخش معدن و صنایع مرتبط با آن است.

علی میرمحمد، تحلیلگر موسسه فراست اند سالیوان در این باره گفت: «رشد سریع در بخش معدن به دولت ایران کمک خواهد کرد تا نرخ بیکاری را کاهش دهد و درآمدهای غیرنفتی خود را به میزان قابل توجهی بالا ببرد.»

وی افزود: «در سند چشم انداز 2025 ایران به فعالیت های داخلی با ارزش افزوده بیشتر برای کاهش مقدار مواد خام صادراتی کشور تاکید شده است. اجرای این برنامه مستلزم واردات قابل توجه تکنولوژی و همکاری شرکای خارجی است.»

ایران برای دوره پساتحریم یک طرح استراتژیک 10 ساله جهت رشد صادراتی معدنی و رساندن آن از 1.5 میلیارد دلار سال 2015 به 6 میلیارد دلار تنظیم کرده است. این طرح عمدتا شامل ذخایر جدیدی از مواد خام است که فرآوری آنها در داخل کشور امکان پذیر نیست. 

به علاوه، اگر موانع برداشته شود، ارزش تمام محصولات صادراتی (به استثنای محصولات پتروشیمی) تا پایان سال 2025 از 15 میلیارد به 60 میلیارد دلار خواهد رسید.

مهدی کرباسیان، معاون وزیر و رئیس هیئت مدیره سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در کنفرانس بین المللی معدن و منبع طبیعی در استرالیا گفت، ایران قصد دارد پس از لغو تحریم ها، بیش از 20 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن و صنایع پایین دستی جذب کند.