کلیه اخبار پایگاه موج مثبت در بازار سرمایه با آمدن خارجی‌ها به کشور

اواخر آذر مساوی است با زمان برداشته‌شدن تحریم‌ها و اجرایی‌شدن توافق‌های هسته‌ای که می‌توان شاهد ملموس شدن رفع تحریم‌هایی که مدتی است بازار انتظارش را می‌کشد و همچنین شاهد اخبار مثبتی از قراردادهای خارجی و تاثیر مستقیم آن روی اقتصاد و به تبع بورس بود.

به گزارش سایت خبری اتحادیه انجمن های مهندسی و علم مواد، به نقل از روزنامه صمت اغلب سهام بازار همچنان در قیمت‌های بسیار جذاب و مناسبی برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت قرار دارند و از طرفی دیگر نقدینگی کافی برای رشد قیمت سهام در بازار وجود ندارد و همچنان سرمایه‌گذاران سود بانکی و اوراق با درآمد ثابت را به ورود در سهام شرکت‌های بورسی ترجیح می‌دهند. سهامداران خرد هم منتظر ورود نقدینگی و آغاز روند صعودی بورس برای مشارکت بیشتر و افزایش سرمایه‌گذاری در بازار هستند. با خبر رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا برای احتمال مشارکت ایتالیایی‌ها در صنایع خودروسازی و ساختمانی، این چهارمین هیات بلندمرتبه و پرتعداد از ایتالیا است که پس از توافق به ایران آمده‌اند. قرار است همکاری‌ها بعد از سفر این هیات بلندمرتبه در زمینه‌های مختلفی ازجمله خودرو، ساخت‌وساز، محیط‌زیست، مسائل پولی و بانکی، صنایع کوچک و متوسط مانند چرم، سنگ، کاشی، سرامیک، آجر و... اتفاق بیفتد. از طرفی، رهبران اصلی بازار سهام در محدوده حمایت‌های معتبر در نوسان هستند و از سوی حقوقی‌ها حمایت می‌شوند. اما با وجود اخبار خوب که هر روز از مشارکت‌ها و بازدیدهای سرمایه‌گذاران خارجی پخش می‌شود بازار سهام همچنان در رکود به سر می‌برد و نشانه‌هایی از رونق در این بازار یافت نمی‌شود.

شاید به قول دکتر عبده: بازار سهام هنوز درک درستی از عواید رفع تحریم‌ها و ورود سرمایه‌گذار خارجی و تاثیر این امور بر رشد سودآوری شرکت‌ها در نتیجه افزایش قیمت سهامشان ندارد. رقابت سود در اوراق با درآمد ثابت نیز بر رقابت بانک‌ها در افزایش نرخ سود به منظور جذب سپرده پیشی گرفته به‌طوری‌که پس از اسناد خزانه دولتی که چندی پیش با سود حدود ۲۵درصد سالانه عرضه شد هفته گذشته شاهد انتشار ۱۶۳میلیارد تومان اوراق بدهی استصناع با نرخ سود سالانه ۲۳درصد و پرداخت ۳ماهه سود از سوی هلدینگ گروه توسعه ملی بودیم و این سودهای بالا با ریسک پایین از جذابیت خرید سهام با ریسک بالاتر در بازاری که مدتی است اعتماد از آن رخت بر بسته، می‌کاهد. با تمام این تفاسیر، امروز سهام ارزشمند بسیاری در قیمت‌های جذاب در بورس تهران موجود است که می‌توانند بازدهی میان‌مدت و بلندمدتی فراتر از سود بانکی و اوراق با درآمد ثابت نصیب سرمایه‌گذاران صبور کنند. پس با توجه به چشم‌انداز روشن بازار سهام و پایدار نبودن بهره بدون ریسک در سطوح فعلی همچنان از سوی کارشناسان بازار سرمایه توصیه به خرید سهام پرظرفیت با دید میان‌مدت و بلندمدت در بازار سهام می‌شود.