کلیه اخبار پایگاهبرنامه ملی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با جدیت دنبال می‌شود

محمدرضا نعمت‌زاده در دومین جلسه کارگروه برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان که با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و اعضای کارگروه انجام شد، با تاکید بر اهمیت جایگاه این برنامه در توسعه اقتصادی کشور گفت: باید تلاش شود تا اهداف و سیاستگذاری‌های این برنامه متناسب با بازه زمانی مناسب در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان یکی از برنامه‌هایی است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته تصریح کرد: در جلسات این کارگروه با داشتن ساختار و مکانیزم مشخص و هدفمند می‌توان به ارائه برنامه‌ای درست دست یافت. مهندس محمدرضا نعمت‌زاده با اشاره به اینکه اجزای اقتصاد دانش‌بنیان در این جلسه مشخص شود، گفت: برنامه‌های ۲، ۵ و ۱۰ ساله به تفکیک برای رهبر معظم انقلاب در روزهای آینده ارائه خواهد شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: چکیده سیاست‌های ۲۴ گانه را که نتیجه ۳۵ سال حکومت‌داری است، امروز باید عملی کنیم. درواقع برای برنامه‌ریزی قابلیت‌هایی که در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان وجود دارد، مهم‌ترین موضوع مد نظر ما است. وی با اشاره به اهمیت توسعه کارآفرینی گفت: کارآفرینی باید برای تجاری‌سازی باشد و بتواند علاوه بر رفع نیازهای جامعه، مولد نیز باشد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت دانش فنی در واحدهایR&D گفت: در شرایط کنونی موضوعی که اهمیت بسیاری دارد این است که باید سطح دانش فنی را در این واحدها بالابرد. وی افزود: برخی فکر می‌کنند صنایع دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری خلاصه می‌شود. در صورتی این طور نیست، گار روی این صنعت سرمایه‌گذاری مناسبی انجام شود به رشد قابل قبولی دست خواهیم یافت و حجم آن در طول سال‌های آینده به چند برابر خواهد رسید. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید سطح نوآوری را در کل جامعه ارتقا دهیم، گفت: فرهنگ نوآوری در تمام سطوح جامعه باید رواج پیدا کند و فناوری‌هایی که به کشور وارد می‌شود برای ارتقای سطح دانش و فناوری موثر خواهد بود.


اقتصاد دانش‌بنیان در برنامه ملی توسعه
در این جلسه معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جایگاه اقتصاد دانش‌بنیان ایران در میان کشورهای منطقه یادآور شد: ما در برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال دستیابی به ارتقای جایگاه کشور چه در عرصه داخلی، چه منطقه‌ای و چه بین‌المللی هستیم و برای رسیدن به این مهم، به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری صحیح می‌اندیشیم. علی اصغر توفیق در ادامه با ارائه گزارشی درباره تعیین برنامه‌ها و اهداف برنامه ملی اقتصاد دانش‌بنیان، به علل ناکامی در برخی حوزه‌ها با توجه به شاخص‌های اصلی اقتصاد دانش‌بنیان اشاره کرد. وی گفت: توجه به مولفه‌های رژیم نهادی و مشوق‌های اقتصادی، تحصیلات و منابع انسانی، نظام نوآوری و ارتباطات و فناوری اطلاعات از مواردی است که در این بین باید مورد توجه قرار بگیرد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان، توجه به ناکامی ها، اهداف بالادستی و هدف‌گذاری‌ها حائز اهمیت است. گفتنی است: در این جلسه پیشنهاداتی درباره تقسیم بندی پروژه‌های برنامه ملی اقتصاد دانش‌بنیان و همچنین برنامه کارگروه‌های مختلف اقتصاد دانش‌بنیان مطرح شد و مقرر شد در جلسات تخصصی‌تر مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گیرد. علی‌اصغر توفیق، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به روند گذشته و اهداف پیش‌بینی شده ایران براساس شاخص بانک جهانی (کی‌آام) تاکید کرد و گفت: امتیاز شاخص اقتصاد دانش‌بنیان بر اساس شاخص بانک جهانی در سال ۲۰۰۰ میلادی نزدیک به ۴. ۲۹ ، در سال۲۰۰۷ م نزدیک به ۳. ۶۳ و در سال ۲۰۱۲ م نزدیک به ۳. ۹۱ از رتبه ۱ تا صفر بوده است. از این رو اهداف پیش‌بینی شده آن ۵. ۰۳ برای سال ۲۰۱۷م و همچنین ۵. ۸۱ برای سال ۲۰۲۰ م و ۸. ۱۵ برای سال ۲۰۲۵میلادی در نظر گرفته شده است.  توفیق، اهداف اسناد بالادستی برای ارتباط با شاخص‌های دانش‌بنیان را در تهیه سند چشم‌انداز نقشه جامع علمی کشور در ارتقای رتبه علم و فناوری در منطقه ضروری دانست و گفت: بسیاری از این شاخص‌ها احصا نشده است که باید با برنامه‌ریزی مناسب به رقم مورد نظر دست یافت. او توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را وابسته به ۳ اصل اهداف اسناد بالادستی، ناکامی‌ها و هدفگذاری دانست و افزود: برای رسیدن به این اهداف باید پروژه‌های کلیدی اقتصاد دانش‌بنیان به خوبی تعریف شود.