کلیه اخبار پایگاهلزوم برنامه‌ریزی جامع برای همکاری دانشگاه و صنعت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز در دیدار روسای دانشگاه‌ها، مراکز و موسسه‌های آموزش عالی، پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی کشور، ضمن تبیین مبسوط تاریخ و میراث و تجربه علمی کشور در دوران قبل و بعد از اسلام و جایگاه و نقش دانشگاه‌ها در تاریخ معاصر به‌ویژه در نهضت اسلامی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی،

به نقل از روزنامه صمت، بر لزوم برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها و مراکز علمی برای استفاده از میراث و تجارب علمی متراکم، به‌منظور نقش‌آفرینی در ایجاد «تمدن نوین اسلامی» تاکید کردند و گفتند: نیازسنجی علمی برای حال و آینده، جلوگیری از کاهش سرعت پیشرفت علمی، اجرای دقیق نقشه جامع علمی، توجه به کیفیت در آموزش عالی، پیگیری جدی ارتباط دانشگاه و صنعت، نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در اقتصاد مقاومتی، گسترش فضای فرهنگ ایمانی و اسلامی، عمق‌بخشی بصیرت دینی و سیاسی و میدان دادن به دانشجویان و استادان ارزشی، انقلابی و متدین، از لوازم نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی است. بخش‌هایی از این دیدار در پی می‌آید:


در ایران، همچون ابن سینا، فارابی، زکریای رازی، خوارزمی و تعداد زیاد دیگری از نام‌آوران علمی در عرصه‌های مختلف در طول تاریخ، قله تولید فکر و علم بوده‌اند و این روند تا قبل از دوران قاجار و پهلوی ادامه داشت. 
متاسفانه در دوران قاجار و پهلوی، حرکت علمی کشور به دلایل خاص متوقف شد و در زمانیکه دوران شکوفایی علمی در اروپا بود، ما نتوانستیم از استعدادها و زمینه‌های علمی و اخلاق علمی خود استفاده کنیم، بنابراین از حرکت علمی دنیا عقب ماندیم. نباید فقط به گزارش‌ها بسنده کرد بلکه باید خروجی‌ها را به‌صورت میدانی مورد بررسی قرار داد تا متوجه شد که اهداف مورد نظر تا چه حد محقق شده‌اند. در حرکت علمی باید نیازهای فعلی و نیازهای آینده کشور مدنظر قرار گیرند و در رشته‌هایی سرمایه‌گذاری شود که مورد نیاز کشور است. دانش هسته‌ای از جمله موضوعات مورد نیاز کشور است که از سال‌ها پیش روی آن سرمایه‌گذاری شد زیرا اگر امکان استفاده از نفت نباشد و یا ذخایر نفت به پایان برسد به‌طور قطع نیازمند انرژی جایگزین هستیم. در مقطعی سوخت رآکتور تهران که برای تولید رادیودارو است، رو به پایان بود و غربی‌ها شروط خفت باری برای تحویل این سوخت مطرح کردند اما جوانان با استعداد و مومن ما با تلاش شبانه‌روزی، اورانیوم ۲۰درصد را تولید و نیاز کشور را برطرف کردند. سخت‌ترین مرحله غنی‌سازی اورانیوم، تا میزان ۲۰درصد است و دستیابی به غنی‌سازی بالاتر از آن تا ۹۹درصد به‌راحتی امکانپذیر است و علت دستپاچگی غربی‌ها در قضیه هسته‌ای، همین موضوع بود. البته اگر آنها همان موقع سوخت رآکتور تهران را تحویل می‌دادند، ما به‌دنبال غنی‌سازی ۲۰درصد نمی‌رفتیم. متاسفانه برخی که خود دانشگاهی هستند، در دانشگاه‌ها به دانشجویان می‌گویند که این پیشرفت‌های علمی دروغ است! اگر نادرست است، پس چرا مرکز تحقیقات رژیم صهیونیستی از پیشرفت علمی ایران ابراز نگرانی می‌کند؟


اگر سرعت پیشرفت علمی کشور کم شود، فاصله ما با حرکت علمی دنیا بیشتر خواهد شد، بنابراین باید سرعت پیشرفت خود را حفظ کنیم. یکی از راه‌های ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه است که لازمه این موضوع هم، برنامه‌ریزی وزرای مربوط و ایجاد همکاری جامع میان دانشگاه‌ها و صنعت در بخش‌های دولتی و غیردولتی است. درباره اجرای اقتصاد مقاومتی آن چیزی که باید اتفاق بیفتد هنوز اتفاق نیفتاده است و مسئولان دولتی تازه، گزارشی درباره برنامه‌های در نظر گرفته شده برای اجرای اقتصاد مقاومتی به من داده‌اند. برخی کار فرهنگی را با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته‌اند و برای توجیه کار غلط خود می‌گویند، دانشجویان باید شاد باشند! باید به جوان‌های انقلابی و مومن، خوش‌روحیه، متدین و دارای عزت نفس میدان بدهید به‌گونه‌ای که فضا دست آنها باشد. سلطه‌گران اکنون به دنبال این هستند که تفکر عناصر فعال، هوشمند و نخبه یک کشور را به نحوی تغییر دهند که این عناصر، اهداف آنان را برآورده کنند.