کلیه اخبار پایگاههمکاری صنعتی ایران و آلمان کلید خورد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام خبر افتتاح دفتر اتحادیه اقتصاد و صنایع ایالت بایرن در ایران گفت: افتتاح این دفتر می‌تواند محل مناسبی برای همکاری‌های ۲طرف براساس سیاست‌های بلندمدت در زمینه‌های خودروسازی، صنایع راه‌آهن،

تولید موتورهای دیزلی، تجهیزات پزشکی و برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی باشد. وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته در دیدار با ایلزه ایگنر، وزیر اقتصاد، رسانه‌ها، انرژی و فناوری ایالت بایرن آلمان و هیات همراهش گفت: توافق ایران با (۱+۵) به خوبی نشان داد که بزرگترین مشکلات با تفاهم حل خواهد شد و امیدواریم این توافق یک الگوی مناسب برای حل مشکلات جهان شود. 
نعمت‌زاده با بیان اینکه با نهایی شدن این توافق شاهد رفت و آمدهای زیادی ار اروپا و سایر کشورها به ایران بوده‌ایم اظهار کرد: وزیر اقتصاد آلمان جزو نخستین مقاماتی بود که به همراه هیاتی به ایران سفر کرد و بعد از آن شاهد حضور پررنگ هیات‌های آلمانی از ایالت‌های مختلف در ایران بوده‌ایم. وی با تاکید بر اینکه ایالت بایرن یکی از ایالت‌های صنعتی آلمان است تصریح کرد: در سال‌های گذشته بازدیدهای مختلفی از شرکت‌های صنعتی این ایالت داشته‌ام و امیدواریم این سفر موجب توسعه مناسبات ۲ کشور شود.


دولت به دنبال اصلاحات اقتصادی
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حضور پررنگ بخش خصوصی در صنایع و معادن ایران گفت: بخش خصوصی نقش پررنگی در اقتصاد ایران دارد به نحوی که ۱۰۰درصد تجارت، ۸۵درصد صنایع و ۷۵درصد معادن در دست بخش خصوصی است. وی افزود: در چند سال گذشته که تحریم‌ها بر اقتصاد کشور حاکم بوده ایران براساس توانایی خود مکلف بود تا نیاز داخل و نیاز بازارهای صادراتی را تامین کند. به همین دلیل در این سال‌ها صنایع، مراکز علمی و تحقیقاتی ایران پیشرفت داشته و نسبت به ۱۰ سال گدشته در وضعیت متفاوتی قرار دارد. نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه سیاست ایران همکاری درازمدت و استراتژیک است گفت: از آنجایی که شرکت‌های آلمانی بر پایه فناوری‌های روز شکل گرفته این شرکت‌ها می‌توانند به‌صورت مشترک و مستقیم در ایران سرمایه‌گذاری داشته باشند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران به همراه همسایگان خود بازار ۴۰۰میلیونی را تشکیل می‌دهد تصریح کرد: صنایع ایران در منطقه در کنار ترکیه در جایگاه نخست قرار دارد؛ به همین منظور ایران بستر مناسبی برای حضور شرکت‌های آلمانی در خاورمیانه است. وی با اشاره به اینکه دولت به شدت دنبال اصلاحات اقتصادی است گفت: با وجود آنکه درآمدهای نفتی کشور به یک‌چهارم و کمتر از آن رسیده است اقتصاد ایران از ثبات خوبی برخوردار بوده و دولت به دنبال این است تا سهم فعالیت‌های صنعتی را نسبت به سهم نفت در اقتصاد ایران افزایش دهد.


مزیت‌ها و زمینه‌های همکاری صنعتی
نعمت‌زاده با اشاره به مزیت‌های اقتصادی و صنعتی ایران تصریح کرد: وجود منابع طبیعی به‌ویژه منابع هیدروکربنی، نیروی جوان و تحصیلکرده، موقعیت جغرافیایی و آبراه‌های بین‌المللی، سابقه فعالیت‌های صنعتی ایران و نیز حضور ۱۴ کشور در اطراف ایران از مزیت‌هایی است که شرکت‌های آلمانی می‌توانند از آن استفاده کنند. وی با اشاره به زمینه‌هایی که شرکت‌های آلمانی می‌توانند با ایران همکاری داشته باشند گفت: صنایع برق و انرژی، صنایع الکترونیک و پیشرفته، تجهیزات پزشکی، خودروهای سبک و تجاری و... ازجمله صنایعی هستند که می‌توان در آنها همکاری داشت. درحال‌حاضر ایران با شرکت «فولکس» مذاکراتی انجام داده و گمان می‌کنم جای خودروهای سبک آلمان برای تولید در ایران خالی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نهایی شدن همکاری‌های ۵۰ – ۵۰ با شرکت‌های فرانسوی تصریح کرد: اگرچه ایران در تولید اتوبوس همکاری‌هایی با آلمان دارد اما توصیه می‌شود سطح همکاری‌ها در تولید موتورهای دیزلی توسعه پیدا کند. درحال‌حاضر نیز ایران با شرکت «دانگلر بنز» در تولید خودروهای دیزلی به توافقات جدیدی رسیده است.


همکاری آلمانی‌ها در تولید موتورهای گازسوز اتوبوس
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حضور نماینده شرکت «‌man» آلمان در این جلسه گفت: درحال‌حاضر ایران اتوبوس و کامیون با لیسانس شرکت‌هایی همچون مرسدس‌بنز، اسکانیا، ولوو و... تولید می‌کند که این شرکت می‌تواند در تولید موتورهای دیزلی با ایران همکاری گسترده‌ای داشته باشد به شرط آنکه موتورهای خود را در ایران تولید کند. همچنین درحال‌حاضر ایران سفارش ۱۷هزار اتوبوس شهری را در دست دارد که در این زمینه نیازمند موتورهای گازسوز برمبنای گاز «سی‌ان‌جی» است که اگرچه با دیگر شرکت‌های آلمانی و ایتالیایی در این زمینه رایزنی شده اما شرکت «ام ای ان» نیز می‌تواند اقدام به همکاری کند. 
نعمت‌زاده در ادامه نشست، دولت الکترونیک را از پروژه‌های جدی کشور برشمرد و گفت: بخشی از این برنامه مربوط به وزارتخانه ما و بخشی مربوط به وزارت مخابرات و فناوری اطلاعات است که شرکت‌های آلمانی می‌توانند در این زمینه نیز وارد رایزنی شوند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت ۲۴میلیون تنی تولید فولاد کشور اظهار کرد: در برنامه پیش‌بینی شده تا این رقم به ۵۵میلیون تن در سال برسد همچنین درحال‌حاضر ظرفیت تولید ۴۵۰هزار تن آلومینیوم در کشور وجود دارد که می‌خواهیم ظرف ۱۰سال آینده این ظرفیت را به ۱/۵میلیون تن برسانیم. وی در ادامه افزود: صنایع فولاد، قطعات خودرو، تولید لاستیک، صنایع غذایی، صنایع معدنی، اکتشافات و تجهیزات معدنی و تولید انرژی‌های تجدیدپذیر همچون توربین‌های بادی و... می‌تواند از دیگر زمینه‌های همکاری ایران و آلمان باشد. 
نعمت‌زاده با اشاره به همکاری ایران و آلمان در تولید لکوموتیوهای دیزلی اظهارکرد: صنایع ریلی یکی از اولویت‌های ایران است که می‌توانیم در زمینه تولید خطوط راه‌آهن برقی و پرسرعت همکاری داشته باشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به زمینه‌های همکاری تجاری ایران و آلمان گفت: شرکت‌های ایالت بایرن می‌توانند در احداث فروشگاه‌های بین‌المللی، ایجاد شرکت‌های بین‌المللی، صنایع کوچک و متوسط تجربه خود را در اختیار ایران قرار دهند و در این زمینه‌ها همکاری داشته باشند.


صدور مجوز سرمایه‌گذاری آلمان در شیراز
نعمت‌زاده در واکنش به نگرانی‌های نماینده شرکت آلمانی سرمایه‌گذار در احداث کارخانه ورق‌های گچی شیراز در زمینه مجوزهای این سرمایه‌گذاری گفت: جای هیچ نگرانی وجود ندارد و دستورات لازم برای انجام این سرمایه‌گذاری صادر شده است. موضوعات مطرح شده همچون انشعابات آب و برق و... نیاز به مجوز ندارد و باید مراحل خود را طی کند که معاون صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیر این موضوع است.  وی در ادامه افزود: البته شنیده شده که یک شرکت ایرانی با ظرفیت محدودتر در همان منطقه اقدام به سرمایه‌گذاری در این زمینه کرده و ابراز نگرانی شده که شاید بازار کشش ۲ کارخانه را نداشته باشد که جای نگرانی وجود ندارد و می‌توان در این زمینه همکاری مشترک داشت یا چاره‌ای دیگری اندیشید.


بررسی مکانیزم مالیاتی برای واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی‌سی
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه این جلسه در پاسخ به نماینده شرکت «‌aod» درباره همکاری مشترک در زمینه خودروسازی و محدودیت‌های واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی‌سی گفت: ایران در برنامه‌ریزی‌های خود تولید ۳میلیون خودرو را در سال پیش‌بینی کرده که به معنای ۲ برابر شدن ظرفیت کنونی است بنابراین فضای خوبی برای همکاری درازمدت وجود دارد و مشکلی از این نظر که همکاری‌ها با واردات آغاز شود وجود ندارد اما این موضوع باید با هدف همکاری و تولید مشترک در ادامه راه باشد. وی در ادامه افزود: در گذشته به‌دلیل تحریم‌ها واردات خودرو از این شرکت از طریق نمایندگی‌هایی که در ایران مجوز داشتند انجام می‌شد که اکنون با رفع تحریم‌ها واردات باید به‌صورت مستقیم از این شرکت انجام شود. نعمت‌زاده درباره محدودیت واردات خودروهای ۲۵۰۰سی‌سی تصریح کرد: از آنجایی که عمده مصرف بازار ایران خودروهای متوسط است به‌طور موقت محدودیتی در واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی‌سی وضع شده که در آینده این محدودیت به یک مکانیزم مالیاتی تبدیل خواهد شد که هرچه ماشین‌ها گران‌تر باشد مالیات بیشتری اخذ شود تا این محدودیت‌ها رفع شود. این موضوع نیز در هیات دولت در حال بررسی است و پیش‌بینی می‌شود تا یک‌سال آینده شرایط تغییر کند.


همکاری در برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی
در ادامه ولی‌اله افخمی‌راد، رییس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به ابراز تمایل یکی از شرکت‌های آلمانی به منظور برگزاری نمایشگاه در ایران برای دوران طولانی گفت: به دلیل مشکلاتی که در کشور وجود دارد مجوز نمایشگاه‌ها سالانه در کشور صادر می‌شود اما براساس دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت امکان صدور مجوزهای ۳ یا ۵ساله برای برخی شرکت‌ها وجود دارد که شرکت‌های آلمانی می‌توانند مجوزهای چندساله اخذ کنند. وی افزود: با موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران آمادگی دارد که ضمن امضای تفاهمنامه‌ای با شرکت‌های نمایشگاهی آلمان نمایشگاه‌های دوره‌ای این شرکت‌ها را در ایران برگزار کند. به همین منظور فهرست رشته‌های مورد علاقه به صورت مکتوب ارائه می‌شود تا همکاری بیشتری در این زمینه انجام شود.


دعوت از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حضور در نمایشگاه مونیخ
در ادامه این نشست ایلزه ایگنر، وزیر اقتصاد، رسانه، انرژی و فناوری ایالت بایرن آلمان درباره همکاری‌های ایران و آلمان و افتتاح دفتر اتحادیه اقتصاد و صنایع ایالت باواریا گفت: ایالت بایرن یک ایالت بسیار بزرگ و صنعتی است که دارای صنایع پیشرفته و شرکت‌های بورسی بسیار بزرگی است که می‌توان به شرکت‌های زیمنس، man و... اشاره کرد. وی با بیان اینکه ما به فرهنگ و سنت ایران آشنایی داریم افزود: ایران شرکت‌های صنعتی خصوصی و دولتی خوبی دارد که به همین منظور تمایل داریم علاوه بر همکاری‌های تجاری وارد همکاری مشترک صنعتی نیز شویم. ایگنر با تاکید بر اینکه در سال‌های گذشته حدود ۵۰درصد شرکت‌های عضو این ایالت با ایران همکاری داشته‌اند تصریح کرد: با توجه به شرایط جدید ما به دنبال تعمیق روابط ایران با ایالت بایرن هستیم که می‌توانیم در زمینه ماشین‌آلات، انرژی، محیط‌زیست، ساختمان‌سازی و... همکاری داشته باشیم.


افتتاح دفتر اتحادیه اقتصاد و صنایع
وزیر اقتصاد ایالت بایرن با دعوت از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی مونیخ در ماه اوریل گفت: در این نمایشگاه جایگاه ویژه‌ای برای ایران در نظر گرفته شده و مشتاق هستیم همکاری‌هایی در زمینه شرکت‌های نمایشگاهی با ایران داشته باشیم. وی در ادامه افزود: در بخش صنعت بسیار قوی هستیم و در زمینه دیجیتال هم شروع به فعالیت کرده‌ایم و مرکز پژوهش‌های صنایع دیجیتال ما در حال راه‌اندازی است. در ادامه این نشست نیز نماینده اتحادیه اقتصاد و صنایع ایالت باواریا با اشاره به افتتاح دفتر این اتحادیه در ایران گفت: ۱۲۴ اتحادیه صنعتی و اقتصادی با ۴/۵میلیون نفر نیروی انسانی در زیرمجموعه این اتحادیه حضور دارند که بیشتر بخش‌های صنعتی در این اتحادیه در حال فعالیت هستند. وی با بیان اینکه افتتاح دفتر اتحادیه در تهران نشان‌دهنده عمق همکاری‌ها و ماندگاری صنایع آلمان در ایران است گفت: این دفتر در راستای توسعه و احیای روابط گذشته ایران با ایالت باواریا ایجاد شده و امیدواریم که بتوانیم در همه زمینه‌ها با ایران همکاری داشته باشیم.