کلیه اخبار پایگاهسرمایه‌گذاری ایمیدرو در طرح‌ها ۲/۵ برابر شد

 اعضای مجمع عمومی سالانه ایمیدرو خواهان تهاتر طلب‌ها با بدهی‌های این سازمان از دولت شدند.

به گزارش صمت به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، در پایان نشست مجمع عمومی سالانه ایمیدرو که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس هیات عامل ایمیدرو، بازرس قانونی، حسابرس مستقل و دیگر اعضای و همچنین معاونان و مدیران این سازمان برگزار شد، اعضا پیشنهاد کردند تا نمایندگان عضو مجمع، پیگیری‌های لازم برای تهاتر طلب‌های این سازمان از دولت با بدهی‌های آن را انجام دهند. اعضای مجمع سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران متشکل از وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و... هستند. 
براساس گزارش مجمع ایمیدرو در سال ۹۳ و در نیمه نخست ۹۴ میزان فروش سهام شرکت‌های تابع این سازمان به ۹۸۸میلیارد تومان رسید که براساس قانون بودجه مقرر شده ۷۰درصد از مبالغ حاصل از واگذاری‌ها، صرف امور توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی کشور شود این در حالی است که به گفته رییس هیات عامل ایمیدرو تاکنون مبلغی حاصل از واگذاری این ۲ سال و حتی سال‌های گذشته در اختیار ایمیدرو قرار نگرفته و همچنین مبلغی نیز بابت حق انتفاع از شرکت‌های بزرگ سنگ‌آهن دریافت نشده است. مهدی کرباسیان تاکید کرد: ایمیدرو با اجرای طرح‌های اکتشافی و شراکت در سرمایه‌گذاری طرح‌های بخش معدن و صنایع معدنی، برنامه توسعه مناطق کم‌برخوردار و ایجاد زیربناها در آن مناطق را در دست اجرا و سرمایه‌گذاری دارد اما با روند کنونی، شرایط دشواری ایجاد شده که با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر جایگاه بخش معدن، نیازمند نگاه جدید به ویژه از سوی دولت هستیم. 
وی ادامه داد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد شرایط دشوار تقاضا در بازارهای جهانی تا سال ۲۰۱۶م ادامه دارد از این‌رو برای پررنگ کردن نقش توسعه بخش معدن و صنایع معدنی باید جایگاه مناسب‌تری برای ایمیدرو ترسیم شود. در این نشست ابتدا گزارش عملکرد سال ۹۳ و سپس برنامه‌های سال ۹۴ و چشم‌انداز سال آینده قرائت شد. این گزارش‌ها همچنین دربرگیرنده چالش‌های فعلی تولید در زمان کاهش تقاضا، روند ادامه‌دار افت قیمت‌های جهانی در بخش معدن و صنایع معدنی و برنامه‌های کاهش هزینه‌ها در داخل کشور برای مقابله با شرایط پیش‌رو بود. براساس گزارش ارائه شده به مجمع،‌ ایمیدرو در سال ۹۳ با برنامه‌های جدید که بر استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی متمرکز شده بود میزان سرمایه‌گذاری در طرح‌های آن با رشد ۲۳۳ درصدی به ۱۶۳۴ میلیارد تومان رسید. این میزان سرمایه‌گذاری ۲/۵برابر متوسط ۱۰ سال اخیر به شمار می‌آید. به گفته رییس هیات عامل ایمیدرو، این میزان سرمایه در صنایع فولاد، آلومینیوم، سنگ‌آهن، طلا، مس و... صرف شده که بخش عمده آن از سوی شرکت‌های خصوصی انجام یافته است. 
همچنین ارزش طرح‌هایی که در سال‌جاری راه‌اندازی می‌شوند به ۱۳۷ میلیون دلار می‌رسد. تاکنون پروژه‌های فاز ۲ اسکله منطقه ویژه خلیج‌فارس، قطران زرند، پایلوت کک نفتی و... راه‌اندازی شده و طرح‌های پایلوت آنتیموان سفیدآبه، تیتانیوم کهنوج، یکی از طرح‌های استانی فولاد و... در ماه‌های آینده به بهره‌برداری می‌رسند. از سوی دیگر امیر صباغ، مدیر دفتر راهبردی ایمیدرو گفت: در حال حاضر با وجود تنگناهای مالی برای اجرای طرح‌های بخش معدن و صنایع معدنی، وصول مطالبات گذشته، تنها منبع تامین مالی طرح‌ها به‌شمار می‌آید به‌طوری که تاکنون ۸۴۲میلیارد تومان از طلب‌ها دریافت شده است. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در حال حاضر با کمک بخش خصوصی ۸میلیارد دلار طرح «در دست اجرا» دارد که شامل ۴۴ طرح است که از سال‌جاری تا سال ۹۷ راه‌اندازی می‌شوند.
به گفته صباغ یکی از برنامه‌های سازمان در دولت یازدهم، کاهش سهم سرمایه‌گذاری ایمیدرو تا مرز ۱۰درصد است. ایمیدرو همچنین در سال‌های گذشته قراردادهایی به ارزش ۱۹هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های جدید امضا کرده و برای ادامه اجرای این طرح‌ها در سال‌جاری، با کسری ۴۵۰میلیارد تومانی مواجه است. توسعه حوزه اکتشاف نیز از دیگر اقدامات این سازمان است که یکی از نتایج آن به کشف عناصر نادر خاکی با عیار بالا در منطقه سنگان منجر شد. همچنین کشف ۷۵ نقطه امیدبخش در این پهنه، کشف ۲۵ نقطه امید بخش در سراوان سیستان و بلوچستان در کنار اکتشاف در نوار مرزی سیستان و بلوچستان از دیگر نتایج این برنامه بزرگ است. علی اصغرزاده، مدیر بخش اکتشاف ایمیدرو خبر داد که از زمستان ۹۲ تاکنون ۲۴۰هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور مورد فعالیت‌های جدید اکتشافی قرار گرفته‌اند. به گفته وی با اجرای این برنامه، ذخیره سنگ‌آهن ناحیه سنگان به بیش از یک میلیارد تن افزایش یافته است.
در این گزارش از رشد ۶ برابری بودجه بخش آموزش خبر داده شد که با این برنامه شرکت‌های خصوصی این بخش مورد آموزش‌های امور تولید، بهداشت، ایمنی و محیط زیست، فروش، صادرات و... قرار می‌گیرد. از سوی دیگر کاهش تقاضا و افت جهانی قیمت‌های مواد معدنی، شرکت‌های بزرگ دنیا را به سمت کاهش هزینه‌ها سوق داده و به طور مثال قیمت‌های رقابتی شرکت‌های بزرگ سنگ‌آهن، سبب شده نرخ سنگ‌آهن ایران بیش از رقبای جهانی شود که این امر فروش تولیدات ایران را با چالش مواجه کرده است. از سوی دیگر در شرایط افت تقاضا برای تولیدات معدنی، شرکت‌های بزرگ سنگ‌آهن دنیا بین ۶۰ تا ۸۰درصد از ارزش سهام خود را در سال ۲۰۱۵م از دست داده‌اند.


پیشنهادهای نعمت‌زاده برای ارتقای جایگاه بخش معدن
وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهادهای چندگانه‌ای را برای حفظ و ارتقای جایگاه بخش معدن در اقتصاد ملی ارائه کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، محمدرضا نعمت‌زاده که در مجمع عمومی سالانه ایمیدرو سخن می‌گفت به شرایط دشوار جهانی و داخلی حوزه معدن اشاره و تصریح کرد: باید با تدابیر لازم شرایط توسعه و رشد بخش معدن را فراهم کنیم و یکی از اقدامات، بهره‌گیری از منابع صندوق توسعه ملی برای ارتقای جایگاه این بخش است. نعمت‌زاده گفت: ایمیدرو باید برای طرح‌های مناطق کم‌برخوردار (و سایر سازمان‌های توسعه‌ای) بتواند از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کرده و از این محل ۴۹درصد سرمایه‌گذاری کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره تاکیدات رهبر معظم انقلاب برای توسعه بخش معدن گفت: معافیت مالیاتی ۱۰ساله برای معادن که به‌طور عمده در مناطق کم‌برخوردار فعالیت می‌کنند می‌تواند گامی برای ارتقای جایگاه این بخش در اقتصاد ملی باشد. وی در بخش دیگری از سخنانش از مدیران و مجریان طرح‌ها خواست برای کمک به بخش معدن، طرح‌هایی که صرفه اقتصادی ندارند و سودده نیستند را از چرخه اجرا، حذف کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تمامی شرکت‌ها و واحدهای زیرپوشش این وزارتخانه کاهش جدید هزینه‌ها را به‌طور جدی به اجرا درآوردند. نعمت‌زاده با اشاره به اقدام شرکت‌های بزرگ جهانی در کاهش هزینه گفت: کاهش قیمت تمام‌شده در کنار افزایش نرخ بهره‌وری از اقدامات لازم برای شرایط حاضر است. وی ادامه داد: یکپارچه شدن خریدها و هزینه شرکت‌هایی که فعالیت‌های یکسان دارند می‌تواند گام مناسبی برای کاهش هزینه‌ها شود و این برنامه‌ای است که شرکت‌های معتبر دنیا- حتی رقبای یک صنعت- در ۳ دهه اخیر در حال اجرای آن هستند.


تصویب صورت‌های مالی ایمیدرو در مجمع عمومی سالانه
اعضای مجمع عمومی سالانه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، با اکثریت آرا صورت‌های مالی سال ۹۳ این سازمان را تایید کرده و به تصویب رسانند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، در مجمع عمومی سالانه این سازمان وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت، رییس هیات عامل ایمیدرو، اعضای هیات عامل و همچنین نمایندگان اعضای مجمع از وزارتخانه‌های امور اقتصاد و دارایی، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بازرس قانونی و حسابرس مستقل و جمعی از مدیران طرح‌ها و ستاد ایمیدرو حضور داشتند.