کلیه اخبار پایگاهرده 16 جهانی تولید خودرو

یک سایت خودرویی اعلام کرد: ایران با تولید 850 هزار دستگاه خودرو در سال 2012 در رده شانزدهمین کشور خودروساز جهان قرار گرفت. با اعمال تحریم‌های جهانی علیه ایران و قطع همکاری خودروسازان خارجی و عدم امکان تهیه مواد اولیه و قطعات مورد نیاز برای تولید خودرو در کشور، تولید خودرو در ایران که زمانی در حدود 1.2 میلیون دستگاه در سال بود، در سال 2012 با کاهشی 40 درصدی به 0.85 میلیون دستگاه رسید. این آمار ایران را در تعداد تولید خودرو پایین تر از کشورهایی مانند اسپانیا، تایلند و اسلواکی قرار داده است.

دو شرکت خودرو سازی سایپا و ایران خودرو بزرگترین خودروسازان داخلی در این کشور محسوب می‌شوند. 3 کشور چین، ژاپن و آلمان بزرگترین تولید کنندگان خودرو در جهان محسوب می‌شوند. تولید خودرو در چین در سال 2012 در حدود 15.52 میلیون دستگاه بوده است و شرکت سهامی خودرو سازی شانگهای این کشور بزرگترین شرکت خودرو سازی در چین محسوب می‌شود. تولید خودروی این شرکت در سال 2012 در حدود 1.25 میلیون دستگاه اعلام شده است. پس از چین ژاپن در رده دومین کشور تولید کننده خودرو در جهان از نظر تعداد قرار می‌گیرد.

این کشور با داشتن بسیاری از برترین شرکت های خودرو سازی جهان مانند تویوتا، نیسان، هوندا، میتسوبیشی، سوبارو، سوزوکی، دایهاتسو، داتسون، ایسوزو، و مزدا بسیار در کانون توجه علاقه مندان خودرو در جهان قرار دارد. دو محصول کمری و راو 4 شرکت تویوتا از جمله پرفروشترین خودرو های سبک جهان محسوب می شوند. کشور آلمان با تولید 8.55 میلیون دستگاه خودروی سبک در سال 2012، سومین کشور از نظر تعداد تولید خودرو در جهان محسوب می‌شود. این کشور با بهره‌گیری از شرکت‌های خودرو سازی بزرگی مانند بی ام و، بنز، آئودی، پورشه، فولکس واگن یکی از پیشرفته ترین کشورهای در زمینه تولید خودرو در جهان به حساب می‌آید. در حال حاضر برخی خودروهای تولیدی در شرکت های پورشه، بنز، و بی ام و آلمان از نظر قیمت فروش یکی از گرانترین خودرو ها در رده خود درجهان می باشند و در سطح بین الملل مشتریان فراوانی دارند.

 شرکت فولکس واگن آلمان با تولید 8.57 میلیون دستگاه خودرو در سال 2012 بزرگترین شرکت خودرو سازی در جهان نام گرفت. کشورهای کره جنوبی، ایالات متحده ، هند، برزیل و روسیه به ترتیب با تولید 4.17، 4.11، 3.29، 2.62، و 1.97 میلیون دستگاه خودروی سبک در سال 2012 در رده های بعدی بزرگترین کشورهای تولید خودرو در جهان قرار گرفتند.

 منبع: فارس نیوز