کلیه اخبار پایگاهارزآوری و اشتغال، ره‌آورد صنعت خاک و لعاب

خراسان‌جنوبی در ۱۰ ماه امسال با تولید بیش از ۱۶ میلیون و ۷۰۷ هزار مترمربع کاشی و سرامیک از ۳ واحد تولیدی ضمن اشتغالزایی برای بیش از هزار نفر، حدود ۲ میلیون و ۸۶۲ هزار مترمربعی انواع کاشی و سرامیک به کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان صادرات کرده که نزدیک به ۹ میلیون و ۷۸۵ هزار دلار ارزآوری داشته‌اند.

AWT IMAGE

به همین منظور صمت در گفت‌وگو با داود شهرکی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، محمد صمدی، رییس اتاق بازرگانی و علی‌اکبر فلاحی، مدیرعامل شرکت کاشی و سرامیک فرزاد استان خراسان‌جنوبی چگونگی روند تولید کاشی و سرامیک در این استان را مورد بررسی قرار داده است. 
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه هم‌اکنون ۳ واحد تولیدی کاشی و سرامیک با حجم سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیارد و ۲۴۳ میلیون تومانی در استان مشغول به فعالیت هستند، اظهار کرد: این واحدها با تولید انواع محصول توانسته‌اند در سطح استان برای بیش از هزار نفر به صورت مستقیم و چند هزار نفر دیگر به صورت غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد کنند. 
داود شهرکی با اشاره به اینکه تمام مواد اولیه مورد نیاز این واحدها از معادن استان تامین می‌شود، افزود: ماشین‌آلات و فناوری مورد استفاده در خط تولید این واحدها، همگام با فناوری روز دنیاست که با تولید و صادرات حدود ۲ میلیون و ۸۶۲ هزار مترمربعی انواع آن به کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان توانسته نزدیک به ۹ میلیون و ۷۸۵ هزار دلار ارزآوری برای استان به همراه داشته باشد. 
وی مهم‌ترین مشکل موجود در واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک استان را رکود حاکم بر صنعت ساختمان ارزیابی کرد و ادامه داد: کاهش تقاضای محصول، زمانبر بودن برگشت سرمایه در بازار، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، بدهی معوق به بانک‌ها و استفاده نکردن از تسهیلات بانکی به دلیل بدهی، از دیگر مشکلاتی است که گریبانگیر واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک استان شده است. 
شهرکی با تاکید بر اینکه همکاری بانک‌های عامل استان به منظور پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی کاشی و سرامیک می‌تواند تا حدودی مشکل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش آنها را برطرف کند، ابراز کرد: با رفع مشکل بدهی معوق این واحدها به بانک‌های عامل استان و تامین منابع مالی مورد نیاز آنها علاوه بر توسعه حجم تولید شرایط لازم برای صادرات بیشتر محصولات تولیدی فراهم خواهد شد که این روند می‌تواند تاثیر فراوانی بر اشتغال و اقتصاد استان داشته باشد.


اشتغال مناسب صنعت کاشی و سرامیک 
بخش خصوصی در زمینه تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات غیرنفتی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده است. 
رییس اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه هرچه میزان تولید محصول در واحدهای تولید کاشی و سرامیک استان با افزایش همراه باشد، روند توسعه صادرات و اشتغال بیشتری را در استان شاهد خواهیم بود، اظهار کرد: با توجه به اینکه صنعت کاشی و سرامیک از اشتغال مناسبی برخوردار است هر چه این واحدها با مشکل کمتری از نظر تامین مواد اولیه و نقدینگی مورد نیاز روبه‌رو باشند، روند تولید و ایجاد ارزش افزوده در آنها بیشتر خواهد بود. 
محمد صمدی با اشاره به اینکه بخش خصوصی برنامه‌ریزی لازم برای توسعه بخشیدن به صادرات محصولات واحدهای تولیدی استان را در دستور کار قرار داده است، افزود: بخش خصوصی با دعوت از هیات‌های تجاری داخلی و خارجی به استان، برگزاری نمایشگاه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، اعزام هیات‌های تجاری به کشورهای هدف برای بازاریابی محصولات تولیدی و... در زمینه تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات غیرنفتی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده است. 
وی ادامه داد: این‌گونه فعالیت‌ها به منظور آشنایی هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی با توانمندی‌های موجود و حمایت‌های لازم از صنعت استان انجام می‌شود که امید است با ادامه این روند تا حدود زیادی موقعیت اقتصادی و اشتغال استان بهبود پیدا کند. 
صمدی با تاکید بر اینکه نشان (برند)سازی محصول در واحدهای تولید استان به ویژه کاشی و سرامیک باعث ایجاد ارزش افزوده بیشتر در محصولات تولیدی می‌شود، گفت: هنگامی که محصول تولید شده در واحدهای تولیدی استان از کیفیت مناسبی برخوردار باشد به طور حتم قدرت رقابت‌پذیری آن با نمونه‌های موجود در بازارهای داخلی و خارجی بیشتر خواهد شد.


اجرای طرح‌های توسعه‌ای، افزایش تولید
اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کارخانه، سالانه علاوه بر افزایش میزان تولید و اشتغال نشان از دور زدن فشارهای موجود بر تولید به دلیل رکود قابل توجه در بازارهای داخلی است. 
مدیرعامل شرکت کاشی و سرامیک فرزاد استان خراسان جنوبی با بیان اینکه این مجموعه از چند بخش مختلف تشکیل شده است، اظهار کرد: این واحد با توجه به بکارگیری افراد در بخش‌های معدن، تولید پلاستیک، کارتن‌سازی، خط تولید و باربری برای تعداد زیادی از افراد جویای کار به صورت مستقیم در ۳ شیفت کاری فرصت شغلی مناسبی ایجاد کرده است. 
علی‌اکبر فلاحی با اشاره به اینکه تلاش مدیریت این واحد تولیدی کاشی و سرامیک استفاده از مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات داخلی است، افزود: با توجه به نیازهای خط تولید این شرکت به برخی روان‌سازها، دستگاه‌های دیجیتال، رنگ و... به دلیل نبود این تجهیزات در داخل کشور متاسفانه هم‌اکنون برای برطرف شدن نیازهای کارخانه به اجبار به کشورهای دارای این فناوری وابسته هستیم. 
وی ادامه داد: هم‌اکنون با توجه به رشد علمی کشور، نیاز واحدهای تولیدی مشابه به واردات ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در خط تولید به حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد رسیده اما هنوز هم برخی مواد اولیه و تجهیزات به اجبار از خارج کشور وارد می‌شود. 
فلاحی با تاکید بر اینکه مواد اولیه مورد نیاز این واحد تولیدی از معادنی که به نام خود این واحد از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند در حال استخراج و استفاده است، ابراز کرد: سعی شده تمام امور مربوط به حمل‌ونقل، تولید پلاستیک و کارتن برای بسته‌بندی محصول تولیدی در داخل کارخانه انجام شود تا علاوه بر کم کردن هزینه‌های جانبی این امر کاهش قیمت تمام شده محصول را به همراه داشته باشد.


وی با بیان اینکه در این واحد تولیدی در ۳ شیفت کاری ۵۰ هزار مترمربع کاشی و سرامیک تولید می‌شود، تصریح کرد: خوشبختانه با اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کارخانه، سالانه علاوه بر افزایش میزان تولید به اشتغال کارخانه نیز افزوده شده که این امر نشان از دور زدن فشارهای موجود بر تولید به دلیل رکود قابل توجه در بازارهای داخلی است که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد. البته امیدواریم در سال جاری با راه‌اندازی بخش لعاب‌کاری کاشی در کارخانه علاوه بر ایجاد طرح توسعه‌ای، فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد کنیم. این در حالی است که طرح‌های مناسبی برای توسعه در دستور کار قرار دارد که در صورت بهره‌برداری، می‌تواند روند تولید در کارخانه را با افزایش همراه کند. این مقام مسئول در کارخانه تولید کاشی و سرامیک خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه تمام ماشین‌آلات مورد استفاده در خط تولید این واحد تولیدکننده کاشی و سرامیک روز آمد بوده و از آخرین فناوری‌های روز دنیا بهره‌مند است، گفت: در صورتی که منابع مالی مورد نیاز تمام واحدهای تولیدکننده کاشی و سرامیک تامین شود، ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز به آسانی تهیه خواهد شد. البته گفتنی است بخش زیادی از ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در این کارخانه که تولید داخل است از استانداردهای لازم برای تحقق امر تولید برخوردار است. 
فلاحی با گلایه از نوع برخورد بانک‌های عامل با واحدهای تولیدی و تولید اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون از تسهیلات بانکی برای راه‌اندازی بخش‌های مختلف کارخانه استفاده نشده و تمام سرمایه مورد نیاز از بخش خصوصی تامین شده است چرا که هر یک از واحدهای تولیدی کشور که به سمت استفاده از تسهیلات بانکی رفته‌اند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و به مرور زمان واحد خود را از دست داده‌اند. 
وی نبود راه‌های مواصلاتی برای صادرات محصول تولیدی در خط تولید کارخانه را از جمله مشکلاتی که گریبانگیر تولید استان شده است، عنوان کرد و افزود: مشکلات مالیاتی، بیمه تامین اجتماعی، کمبود منابع مالی و... از دیگر معضلاتی است که واحدهای تولید استان با آن روبه‌رو هستند که برطرف شدن این مشکلات نیازمند حمایت‌های مسئولان از تولید و چاره‌اندیشی برای آن است.