نگران معیشت اعضای هیات علمی جوان هستیم/به بودجه ۱۴۰۰ انتقاد داریم + خبر روز

نگران معیشت اعضای هیات علمی جوان هستیم/به بودجه ۱۴۰۰ انتقاد داریم + خبر روز

رئیس دانشگاه شهید بهشتی معیشت اعضای هیات علمی دانشگاه ها رو امری حساس دانست و گفت: ما در شرایط جدید نگران وضعیت اعضای هیات علمی جوان هستیم که امیدواریم همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه های دو وزارت خانه علوم و بهداشت اجرایی شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سعدالله نصیری قیدادی در سی‌امین اجـلاس روسـای دانشگاه‌هـای بزرگ کشور که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد از تدابیر و اقدامات دولت مردان برای اداره کشور در شرایط سخت تحریم تقدیر کرد و گفت: هرچند نقدهای منصفانه و علمی به بودجه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی در سال 1400 داریم اما قدردان تلاش‌های دولتمردان برای اداره کشور در دوره جنگ اقتصادی و تنگناهای اقتصادی حاصل از تحریم‌های ظالمانه هستیم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر پژوهش و فناوری گفت: در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری همواره بر پژوهش و فناوری تاکید شده است؛ در بیانیه گام دوم انقلاب، علم و پژوهش نخستین محور و دومین مبحث در ماموریت‌هاست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید بهشتی، وی تاکید کرد:چگونه است که وقتی بالاترین مقام کشور پرچم‌دار علم و پژوهش است به این حوزه مهم و استراتژیک در برنامه‌های توسعه به صورت مطلوب پرداخته نمی‌شود و به تبع آن  بودجۀ متناسب با جایگاه علم و پژوهش به این حوزه اختصاص نمی یابد و مواردی هم که در برنامه‌ها گنجانده شده در عمل محقق نمی شود.

نصیری ادامه داد: به عنوان مثال در برنامه ششم توسعه تاکید شده است که دانشگاه‌ها از منابع بانکی و امثال آن، تسهیلات فاینانس تا سقف یک میلیارد دلار برای تجهیز آزمایشگاه‌ها برخوردار شوند، از سال 1396 هرسال این مورد به عنوان تبصره 3 الف ماده واحده بودجه تکرار شده است اما تاکنون هیچ دانشگاهی نتوانسته است از این امکان بهره‌مند شود.

وی افزود: ما در دانشگاه شهید بهشتی اخیرا توانستیم با استناد به تبصره فوق تا مصوبه شورای عالی اقتصادی پیش برویم و دو طرح از چهار طرح پیشنهادی دانشگاه شهید بهشتی با اعتبار10 میلیون دلار در این شورا تصویب شده است اما تاکنون اقدامی برای عملیاتی نمودن این طرح‌ها صورت نگرفته و مصوبه در سازمان برنامه و بودجه مانده است.

رییس دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد: این بی‌مهری‌ها به حوزه علم و پژوهش موجب می‌شود علی رغم تلاش دانشگاهیان در حرکت به سوی اهداف و پیشبرد علم و فناوری در کشور با چالش‌ها و موانع بزرگی مواجه شویم.

دکتر نصیری در ادامه بحث معیشت اعضای هیات علمی را موضوع مهم و حساسی دانست و گفت: اساتید جوان و نیروی انسانی نخبه، مهم‌ترین سرمایه‌های کشور هستند و مسئوولان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نگران این سرمایه‌های ارزشمند هستند؛ برای افزایش سطح درآمد و بهبود کیفیت معیشت استادان، پیشنهاد همسان‌سازی حقوق اعضاء هیات علمی وزارت علوم با وزارت بهداشت در کمیسیون‌های آموزش و تحقیقات و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ثبت شده است که امیدوارم با توجه به اهمیت موضوع، قوانین مربوطه تصویب شود.

انتهای پیام 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *