اهدای جوایز “ره‌زیست ۲”/مسابقه “ره نشان” خلق یک شیوه نوآورانه برای حل معضلات کشور است + خبر روز

اهدای جوایز “ره‌زیست ۲”/مسابقه “ره نشان” خلق یک شیوه نوآورانه برای حل معضلات کشور است + خبر روز

رئیس مرکز فناوری‌های کاربردی ریاست جمهوری در افتتاحیه سومین دوره مسابقه ره نشان با بیان این که این رویداد خلق یک شیوه نوآورانه با هدف حل معضلات کشور است، گفت: ورودی‌های این مسابقات نهایتا باید در قالب ایجاد یک شرکت دانش بنیان، مقوم اقتصاد دانش‌بنیان و شکل‌گیری حرکتی در زیست بوم نوآوری کشور شوند.

به گزارش ایسنا، سومین دوره مسابقه ره نشان عصر امروز (پنجشنبه) با حضور دکتر قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، دکتر قادری فر، رئیس مرکز فناوری‌های کاربردی ریاست جمهوری، دکتر سالاریه، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مدیران شرکت‌های فناور و دانش بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

همزمان با برگزاری مراسم افتتاحیه سومین دوره مسابقه ره نشان، از برندگان مسابقه ره زیست ۲ نیز تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم از تیم پرگاس با پروژه کروماتوگرافی مایع، تیم پیروزان با پروژه گلوکومتر، تیم دیاگنوسیس با پروژه سیستانی سیو تیم یاتامد با پروژه دستگاه بازتوان بخشی 
تقدیر به عمل آمد.

خلق یک شیوه نوآورانه با هدف حل معضلات کشور

دکتر قادری‌فر، رئیس مرکز فناوری‌های کاربردی ریاست جمهوری در این مراسم اظهار کرد: در سومین دوره مسابقه ره نشان که در قالب یک دوره ۳ ماهه برگزار می‌شود، هسته‌ها و تیم‌های دانشجویی و نخبگی حول موضوعات محوری و کلیدی که از دل ستادهای توسعه فناوری و براساس اولویت‌های نقشه جامع علمی کشور، در کارگاه‌های مرتبط شرکت می‌کنند.

وی با بیان این که این رویداد خلق یک شیوه نوآورانه با هدف حل معضلات کشور است، افزود: امیدواریم که این رویداد ۳ ماهه، سرشار از یادگیری و موفقیت و تعالی بخش در حوزه علم و فناوری کشور باشد.

قادری فر در ادامه با بیان این‌که بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دو نهاد مکمل هم هستند، تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان وظیفه شناسایی، هدایت، حمایت و ساماندهی نخبگان را برعهده دارد و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز عهده دار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری است. ورودی‌های مسابقاتی از جمله ره زیست و ره نشان نهایتا باید در قالب ایجاد یک شرکت دانش بنیان، مقوم اقتصاد دانش‌بنیان و شکل‌گیری حرکتی در زیست بوم نوآوری کشور شوند.

دکتر سالاریه، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان نیز در ادامه این مراسم، ضمن اشاره به فعالیت های بنیاد ملی نخبگان گفت: رسالت اصلی بنیاد، شناسایی، هدایت و حمایت از استعدادهای برتر در حوزه های مختلف است و با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به دنبال هموارسازی مسیر نخبگی است.

معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان افزود: در ابتدا سبک و سیاق کار بیشتر جنبه حمایتی داشت، اما این طرز تفکر از سال ۹۶-۹۵ تغییر جدی پیدا کرد و بحث درگیر کردن دانشجویان و اثرگذاری آنها برای حل مشکلات کشور را تقویت کردیم.

وی خاطر نشان کرد: طرح شهید احمدی روشن از اواخر سال ۹۵ و اوایل ۹۶ با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف حل مشکلات کشور شروع شد و هسته های دانشجویی مسأله محور تحت پوشش و حمایت قرار گرفتند. این طرح اکنون در ابتدای دوره پنجم قرار دارد و بیش از ۱۵۰ مسأله مورد نیاز کشور در قالب این طرح بررسی شده اند.

سالاریه افزود: طرح شهید بابایی با توجه به موفقیت های طرح شهید احمدی روشن شکل گرفت. مهمترین دستاورد این طرح برخلاف طرح های پژوهشی درحال انجام در دانشگاه ها که بیشتر مسائل انتزاعی هستند، تعامل دانشجویان با یکدیگر در یک فضای  رقابتی برای دستیابی به بهترین نتیجه است که منجر به افزایش نشاط و پویایی در دانشگاه می شود.

وی تأکید کرد: مسابقه ره نشان در ذیل طرح شهید بابایی برگزار می شود. امیدواریم ره نشان با پرداختن به مسائل واقعی مستخرج از نیاز کشور، علاوه بر تزریق شور و نشاط در بین دانشجویان، باعث هموار شدن مسیر  نخبگانی شود.

چاره حل مشکلات کشور بوسیله جریان نخبگی قابل حل است

در بخش دیگر این مراسم، دکتر قانعی، دبیر ستاذ توسعه زیست فناوری با اشاره به تلاش نهادهای مختلف در حوزه علم و فناوری تأکید کرد: ساختار معاونت علمی به گونه ای طراحی شد که خود را بدهکار کشور می داند تا بتواند برخی از موضوعات را به نتیجه برساند و به تدریج رسالت خود را پیدا می کند.

وی افزود: در مدلی که برای حل مشکلات کشور در نظر گرفته شد، هر فناوری که منجر به کاهش ارزبری منجر شود، برای ما دارای جایگاه است.

قانعی خاطر نشان کرد: آنچه که باعث وابستگی اقتصادی ما می شود، امنیت ملی و امنیت غذایی ما را تهدید می کند، می توانیم با فشار نخبگانی و استفاده از یک روش نوآورانه آن را حل کنیم.

وی تأکید کرد: اینکه چکار باید بکنیم کاملا مشخص است؛ باید یک مسأله را حل کنیم. ره زیست مسائل را گرفته و به مسئله دانشگاه و هیأت علمی تبدیل می کند و خروجی آن باید یک محصول در بازار باشد و ارزش آن نسبت به قبل که یک مقاله یا پایان نامه بود، بسیار بالاتر است.

قانعی افزود: بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی همه به این هدف شکل گرفته اند که مسأله را حل کنند.

دبیر ستاد زیست فناوری خاطر نشان کرد: در محافل مختلفی شرکت کردیم و زمان زیادی طول کشید تا بفهمانیم چاره حل مشکلات کشور بوسیله جریان نخبگی قابل حل است. شما هم در این رویداد کار کوچکی انجام نمی‌دهید، بنابراین به عنوان یک حرکت مستمر، افقی را طراحی کنید که جایگاهتان در آن به‌درستی مشخص شده باشد.

احسان ایرانمنش، مدیر مجموعه مسابقات ره نشان نیز در سخنانی، این رویداد را پاسخی به چالش ها و مسائلی عنوان کرد که اکوسیستم استارتاپی کشور با آن روبرو است. 

وی، سندرم ایده، استارتاپ بازی و شکست ناپذیری را سه چالش پیش روی اکوسیستم استارتاپی کشور عنوان کرد و افزود: ره نشان فرصتی است که به جای ایده پردازی در فضای خلأ، درگیر یک مسأله واقعی شویم. این رویداد، فضایی برای رقابت و کسب تجربه است که می تواند با شکست یا پیروزی همراه باشد که هر دو آموزنده و جذاب است.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *