نقش ویژه‌ جهاددانشگاهی در پیوند جبهه و دانشگاه/ ضرورت راه‌اندازی موزه‌ جنگ این نهاد + خبر روز

نقش ویژه‌ جهاددانشگاهی در پیوند جبهه و دانشگاه/ ضرورت راه‌اندازی موزه‌ جنگ این نهاد + خبر روز

رییس جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان پیشنهاد داد به‌منظور حفظ و نشر دستاوردهای دانش‌بنیان جهاددانشگاهی در دوران دفاع مقدس، موزه‌ی جنگ جهاددانشگاهی راه‌اندازی شود.

به گزارش ایسنا، جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان هم‌زمان با تشکیل این نهاد در مرداد سال 1359 آغاز به کارکرد و واحدی بود که در  دوران دفاع مقدس در مناطق جنگی به‌طور مستقیم دفتر پشتیبانی جنگ داشت. 

آن‌گونه که مهندس مرتضی تیموری، رییس این واحد می‌گوید: این مجموعه نقش برجسته‌ای در دوران دفاع مقدس داشته و طرح‌های مهمی ازجمله ساخت پهپاد و پروژه‌های شهید ملکی یک و دو را انجام داده است.

به گفته تیموری جهاددانشگاهی بنیان‌گذار دفاع دانش‌بنیان در دوران دفاع مقدس بود و نقش ویژه و ممتازی در زمینه‌ی پیوند جبهه و دانشگاه داشت.

به بهانه‌ی چهلمین سالگرد هفته‌ی دفاع مقدس و در ارتباط با موضوع پرونده‌ی دفاع دانش‌بنیان جهاددانشگاهی با وی گفت‌وگویی صورت گرفته است.

وی در این گفتگو درباره سهمی که جهاددانشگاهی در دوران دفاع مقدس در حوزه دفاعی و  تأمین امنیت دفاعی کشور داشته، اظهار کرد: می‌توان دوره‌های فعالیت جهاددانشگاهی را به سه دوره انقلاب فرهنگی، دفاع مقدس و دوران سازندگی که تاکنون ادامه دارد تقسیم کرد.دوران انقلاب فرهنگی بلافاصله و کمتر از دو ماه با دوره دفاع مقدس مصادف شد و فعالیت‌های جهاددانشگاهی با تثبیت انقلاب فرهنگی و دفاع دانش‌بنیان از کشور در سال‌های دفاع مقدس هم‌زمان شد.

تیموری گفت: جهاددانشگاهی نقش ممتاز و ویژه‌ای در دوران دفاع مقدس و در زمینه‌ی دفاع دانش‌بنیان داشت. در حقیقت جهاددانشگاهی از بنیان‌گذاران دفاع دانش‌بنیان و پیونددهنده جبهه و دانشگاه در دوران دفاع مقدس بود، همچنین جهاددانشگاهی  با بهره‌گیری از منابع انسانی و امکانات دانشگاه و نیز ارتباط  بسیار خوب دانشجویان در این دوران تأمین‌کننده بخشی از نیروهای متخصص، فنی و خدمات لجستیکی در زمان جنگ بوده است.

رئیس جهاد دانشگاهی اصفهان در ارتباط با نقش جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان در این روند توضیح داد: ویژگی بارز دیگر جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان این است که در دوران دفاع مقدس در مناطق جنگی به‌طور مستقیم دفتر پشتیبانی جنگ داشت که نیازهای علمی، تخصصی و فنی قرارگاه‌های عملیاتی توسط دفتر پشتیبانی جنگ جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان دریافت و با تلاش‌های شبانه‌روزی در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأمین می‌شد. 

به گفته وی نقش جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان در این زمینه نقش برجسته‌ای است و پیشکسوتان و شهدای جهاددانشگاهی، مطالعات اولیه و اجمالی طرح‌ها را با هماهنگی فرماندهان قرارگاه‌های عملیاتی در زمان جنگ انجام می‌دادند سپس در دانشگاه صنعتی اصفهان و جهاددانشگاهی، مطالعات و اقدامات تکمیلی برای طراحی و ساخت انجام و پس از آزمایش، تحویل قرارگاه‌های جنگی می‌شد.

تیموری در ادامه در تشریح طرح‌های شاخص جهاددانشگاهی در دوران دفاع مقدس، گفت: تمام این خدمات و کارهای بزرگ به‌طور تمام و کامل ثبت و ضبط نشده است، اما آنچه از پیشکسوتان جهاددانشگاهی به دست ما رسیده این است که ده‌ها طرح مهم و اساسی زمان دفاع مقدس در جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان بررسی و بسیاری از آن‌ها به محصول معین در راستای رفع نیازهای فنی و تخصصی جنگ تبدیل‌شده است.

وی ادامه داد: اولین و مهم‌ترین طرح شاخص، “ساخت پهپاد” شناسایی برد کوتاه بود که در آن زمان کار بسیار مهم و بزرگی بود، این پروژه به‌عنوان پروژه جهاددانشگاهی استان در آن زمان تلقی می‌شد و اولین بار در منطقه «ام الرصاص» مورداستفاده قرار گرفت و توانست اطلاعات مهم  و دقیقی از امکانات و آرایش دشمن در این منطقه تهیه و در اختیار قرارگاه‌های جنگ قرار دهد.

تیموری در توضیح اینکه این پروژه چه دستاوردی در سال‌های جنگ داشت، توضیح داد: نتیجه طراحی و ساخت این محصول سبب شد تا عکس‌های متعددی از پشت جبهه دشمن و خدمات لجستیکی و قرارگاه‌های آن‌ها تهیه و در اختیار قرارگاه‌های عملیاتی دفاع مقدس و رزمندگان قرار گیرد. می‌توان گفت ایده و ساخت این پهپاد مدیون عزیزانی است که بعضی از این افراد به فیض شهادت نائل شده یا برخی از آنان در قید حیات نیستند که برای ایشان آرزوی علودرجات  و برای دست‌اندرکارانی که به‌عنوان پیشکسوتان جهاد در خدمت ایشان هستیم آرزوی سلامتی  و توفیق می‌کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی اصفهان در پاسخ به سئوالی در ارتباط با دستگاه‌های رمز کننده متن و صوت که از دیگر پروژه‌های مهم جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان در دوران دفاع مقدس بود،گفت: حضور بزرگان و نخبگان رمز ایران در جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان باعث شد تا هسته رمز جهاددانشگاهی شکل‌گرفته و این دو پروژه مهم عملیاتی به ترتیب به نام پروژه‌های شهید ملکی یک و دو اجرا شود.

پروژه‌های ساخت دستگاه‌های رمز کننده متن و صوت، قابلیت‌ها فراوانی داشت و تأثیر بسزایی در دوران جنگ گذاشت. به اعتراف پیشکسوتان رمز ایران، ” هسته رمز جهاددانشگاهی که در دوران دفاع مقدس شکل گرفت سنگ بنای انجمن رمز ایران و فعالیت‌های کشور در حوزه رمز بوده است.

تیموری درباره پروژه‌های دیگری که توسط جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان انجام‌شده نیز اظهار کرد: طراحی، ساخت و نصب “بالن‌های هیدروژنی” در حوزه پدافند غیرعامل و حفاظت از تأسیسات حیاتی کشور، طرح بالن‌های حرارتی تحت عنوان طرح‌های شهید آذری به‌منظور نصب و استقرار آنتن‌های مخابراتی، عکس‌برداری از مناطق مختلف دشمن و همچنین استفاده در حوزه جنگ روانی، ساخت ” گرمکن های شیمیایی”، “دستگاه‌ها و تجهیزات خنثی‌کننده بمب‌های شیمیایی ” ، ” دستگاه حمل و گلوله گذاری گلوله‌های کاتیوشا ” و ” نیز ساخت دستگاه سرعت‌سنج گلوله ” از دیگر طرح‌ها و پروژه‌های مهم جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان در دوران دفاع مقدس است.

وی ادامه داد: وسعت فعالیت و تأثیر و بزرگی نقش جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان در دوران دفاع مقدس به دلیل تأسیس دفتر پشتیبانی جنگ  و دریافت تقاضاهای متعدد از سوی قرارگاه‌های جنگ و همکاری گسترده اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی با جهاددانشگاهی و به‌ویژه تلاش‌های خستگی‌ناپذیر شهدایی هم چون شهید آذری، شهید فرهادی، شهید مقیمی زاده، شهید زریباف، و پیشکسوتانی هم چون دکتر عارف و مرحوم دکترمهدی برنج‌کوب و دیگر عزیزان است.

تیموری درباره پروژه‌هایی که در این واحد در حال حاضر در دست اجراست نیز عنوان کرد: فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان به‌ویژه در حوزه فعالیت‌های دفاعی ادامه دارد و با توجه به تهدیدات دشمنان و ایادی استکبار جهانی بخشی از فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان همواره در حوزه دفاعی و استمرار آن در حوزه دفاع دانش‌بنیان است. برخی از پروژه‌هایی که در زمان جنگ انجام می‌شد، هم‌اکنون بهینه‌سازی شده و به‌صورت مستمر در اختیار صنایع دفاعی کشور قرار می‌گیرد. امروز افتخار می‌کنیم در طراحی و ساخت محصولاتی که دانش آن فقط در اختیار تعداد بسیار محدودی از کشورهای دنیا بوده، کشور ایران را صاحب فناوری و تکنولوژی نموده و با ساخت تجهیزات داخلی در حال همکاری با صنایع دفاعی کشور هستیم.

وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به گذشت چهل سال از تشکیل جهاددانشگاهی در سال جاری به نظرتان،فعالیت‌ها باید در چه مسیری ادامه یابد؟، گفت: ادامه فعالیت‌ها و اقدامات جهاددانشگاهی باید در راستای بیانیه گام دوم انقلاب به‌ویژه در بخش‌های علمی و پژوهشی باشد. بیانیه باید پس از بررسی دقیق و انطباق فعالیت‌های جهاد با آن، عملیاتی و پیاده‌سازی شده و برنامه‌های مدون، مشخص و ساختاریافته‌ای را برای پرداختن به بیانیه گام دوم انقلاب، طراحی و اجرایی کنیم .

بنا بر اعلام روابط عمومی جهاددانشگاهی، تیموری در پایان پیشنهاد کرد: با حمایت دفتر مرکزی جهاددانشگاهی و سایر نهادها و دستگاه‌های مرتبط و به‌منظور حفظ و نشر دستاوردهای دانش‌بنیان جهاددانشگاهی در دوران دفاع مقدس موزه جنگ جهاددانشگاهی راه‌اندازی شود.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *