تاکید بر برنامه ریزی دانشگاه‌ها برای ترم تحصیلی جدید + خبر روز

تاکید بر برنامه ریزی دانشگاه‌ها برای ترم تحصیلی جدید + خبر روز

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه معاونان دانشجویی برای اسکان حداقلی دانشجویان و برگزاری دروس عملی  برای ترم جدید تحصیلی برنامه ریزی کنند، گفت: ما در هر شرایطی در مقابل نسل جدید و دانشجویان مسئولیت داریم و باید طوری برنامه ریزی کنیم که مسائلی مانند کرونا مانع تحصیل و پرورش آنان نشود.

به گزارش ایسنا؛ دکتر مجتبی صدیقی در شصت و ششمین گردهمایی مجازی معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها که به صورت مجازی برگزار شد با بیان اینکه معاونان دانشجویی برای اسکان حداقلی دانشجویان، نکات بهداشتی و برگزاری دروس عملی برای ترم جدید تحصیلی برنامه ریزی کنند، گفت: در ترم تحصیلی گذشته پتانسیل خوبی در دانشگاه‌ها برای آموزش مجازی ایجاد شد که برای آموزش عالی کشور یک سرمایه است و حتی پس از کرونا نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: در ترم گذشته شاهد برخی چالش ها در بحث ارزیابی پایان ترم بودیم که انتظار می رود با تکیه بر تجربه بدست آمده، در ترم آتی برای این موضوع نیز برنامه ریزی شود و آمادگی قبلی وجود داشته باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: ما در هر شرایطی در مقابل نسل جدید و دانشجویان مسئولیت داریم و باید طوری برنامه ریزی کنیم که مسائلی مانند کرونا مانع تحصیل و پرورش آنان نشود.

دکتر صدیقی با اشاره به ضرورت برنامه ریزی بلندمدت برای شرایط تحصیل ویژه ایام کرونا، گفت: نحوه اسکان خوابگاهی و تغذیه مهمترین دغدغه های معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها در ایام کرونا است.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: در شرایط کنونی ارائه خدمات تغذیه در حد نیاز قابل انجام می‌باشد و در موارد ضرورت تغذیه به صورت بسته بندی ارائه می شود و استفاده از رستوران های مکمل توصیه می‌شود.

دکتر صدیقی تاکید کرد: در مجموع کل ظرفیت خوابگاهی امکان استفاده از 50 درصد ظرفیت وجود دارد ولی در دانشگاه‌ها و خوابگاه بسته به تعداد و بزرگی اتاقها و امکانات مشترک، امکان ارائه خوابگاه متفاوت است.

به گفته وی؛ خدمات خوابگاهی به صورت چرخشی ارائه می شود و باید بازه مشخصی نیز خوابگاه‌ها به نو دانشجویان اختصاص یابد تا با محیط دانشگاه‌ها آشنا شوند.

رئیس سازمان امور دانشجویان به معاونان دانشجویی توصیه کرد بهره برداری مناسب از اعتبارات دانشگاه‌ها از فرصت به وجود آمده برای توسعه، به‌سازی و تجهیز رستوران‌ها استفاده کنند .

معاون وزیر علوم اظهار کرد: ترم تحصیلی پیش رو به صورت تلفیق حضوری و مجازی برگزار می شود به صورتی که دروس نظری به صورت مجازی و دروس عملی به صورت حضوری ارائه می شود و این امکان پیش بینی شده است تا دانشجویان دروس عملی را حد المقدور به صورت میهمان در دانشگاه‌های محل سکونت خود بگذرانند.

وی افزود: ثبت نام از دانشجویان برای انتخاب دانشگاه برای گذراندن دروس عملی و آزمایشگاهی در سامانه سجاد از امروز 6 مرداد ماه آغاز می شود و از دانشگاه‌ها انتظار می رود حداکثر مساعدت را با در خواست ها داشته باشند تا شاهد کاهش تردد دانشجویان در شرایط حاضر باشیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه‌ها مراکز بهداشت و درمان را تجهیز و تقویت کنند، با دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه خود همکاری نزدیک داشته باشند و از طریق مراکز مشاوره با دانشجویان در معرض آسیب تعامل داشته باشند چرا که تماس دانشگاه با دانشجویان در یاد و خاطره آنها مانده و موجب همدلی بیشتر خواهد شد.

وی در خصوص ورزش و تربیت بدنی به عنوان بخشی از فعالیت های تحت مدیریت معاونان دانشجویی گفت: توسعه فضاهای ورزشی با قدرت ادامه یابد و واحدهای عملی تربیت بدنی با پیش بینی های لازم و با تقسیم بندی دانشجویان به چند گروه و نیز استفاده از نرم افزارهای موبایلی برگزار شود.

دکتر صدیقی در خصوص دانشجویان غیر ایرانی گفت: در خصوص این دانشجویان نیز اولویت بر ارائه دروس به شکل غیر حضوری است و حتی دروس فارسی به دانشجویان غیر فارسی زبان نیز باید به صورت مجازی ارائه شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، وی تاکید کرد: در مواردی که حضور فیزیکی دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه ضرورت دارد باید نسبت به بازگشت آنان به کشور براساس ضوابط وزارت بهداشت برنامه ریزی شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان در پایان تاکید کرد: معاونان دانشجویی در فرصت باقی مانده تا آغاز سال تحصیلی برای سناریوهای مختلف حضور دانشجویان در محیط دانشگاه، پذیرش دانشجویان ، امتحانات؛ دروس عملی و مواردی از این قبیل برنامه ریزی کنند و حداکثر  آمادگی را داشته باشند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *