نگرانی از افت ریاضیات در مدیریت و ‌سیاست‌گذاری/ارائه پیشنهادات برای اصلاح کنکور به وزارت علوم + خبر روز

نگرانی از افت ریاضیات در مدیریت و ‌سیاست‌گذاری/ارائه پیشنهادات برای اصلاح کنکور به وزارت علوم + خبر روز

استاد تمام رشته آمار در دانشگاه تربیت مدرس در تشریح هدف از تشکیل اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی گفت: این اتحادیه متشکل از ۹ انجمن آمار، ریاضی، تحقیق در عملیات، شورای خانه‌های ریاضیات، اتحادیه‌ انجمن‌های ریاضی ‌معلمان، انجمن فیزیک و… است و موارد بررسی صرفاً در حوزه آموزش‌عالی نیست و مدارس نیز لحاظ شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر محسن محمدزاده در دیدار دکتر سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعضای اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی، 
با اشاره به اقدام‌های انجام شده توسط این اتحادیه، اظهار کرد: تا کنون ۲ سمینار به منظور بررسی مشکلات و چالش‌های ریاضیات برگزار شده است و خروجی این سمینارها منجر به ارائه و احصاء راهکار عملی و انتشار کتاب‌ها و مجموعه مقالات در این زمینه شد.

دکتر محمدزاده با اشاره به تشکیل دبیرخانه اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی در فرهنگستان علوم، گفت: این اتحادیه مأموریت‌هایش را بر اساس برنامه و اقدامات نقشه جامع علمی کشور قرار داده است.

ارائه پیشنهادات برای اصلاح کنکور به وزارت علوم

در ادامه دکتر مگردیچ تومانیان رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم، در تشریح شاخه ریاضی فرهنگستان علوم گفت: ۱۴ نفر از اساتید باسابقه و پیشکسوت حوزه ریاضی‌ کشور در شاخه ریاضی فرهنگستان به منظور بررسی‌ مشکلات و ارائه راهکار در حوزه ریاضی حضور دارند.

وی در توضیح مسائلی که اخیراً در فرهنگستان علوم بررسی شده است، گفت: در بررسی مسئله کنکور با ارزیابی انجام شده به عنوان مثال متوجه شدیم داوطلب با کسب امتیاز بالا در زبان انگلیسی و کسب امتیاز پایین در ریاضی در رشته فنی پذیرفته می‌شود که بررسی‌هایی به منظور ارائه راهکار انجام شد و پیشنهاداتی برای اصلاح این موضوع به وزارت علوم ارسال شده است.

دکنر تومانیان با بیان این مطلب که دانشگاه فرهنگیان نیز مورد بررسی قرار گرفته، افزود: با توجه به اینکه دانشگاه فرهنگیان تأکید به جذب فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در آموزش‌وپرورش و معلمی دارد، باعث می‌شود به عنوان مثال فارغ‌التحصیل کارشناسی ریاضی از یک دانشگاه دیگر نتواند به عنوان معلم ریاضی جذب شود.

ریاضی در کشور مورد غفلت واقع شده است

در ادامه دکتر نظام‌الدین مهدوی امیری، رئیس انجمن ایرانی تحقیق در عملیات با اشاره به اینکه ریاضی در کشور مورد غفلت واقع شده است، گفت: امروزه ریاضی در دنیا به عنوان مجموعه‌ای به عنوان علوم ریاضی که ترکیبی از ریاضیات سنتی، ریاضیات کاربردی و تحقیق در عملیات است، شناخته می‌شود.
وی در تشریح یکی از دلایل تشکیل اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی گفت: یکی از مأموریت‌های اتحادیه این است شاخه‌های مختلف ریاضی که در قرن بیستم شکل گرفت را یکجا گردآوردی کند.

دکتر مهدوی با بیان این مطلب‌که کاربرد عمده تحقیق در عملیات به عنوان یکی از شاخه‌های ریاضی این است که دانشمندان گروه‌های مختلف را برای دستیابی به نتایج بهینه گرد هم جمع می‌آورد، گفت: شاخه دیگر ریاضی، کدگذاری و رمزگذاری است که برای امور نظامی و کامپیوتر کاربرد دارد.

وی با اشاره به اینکه به شاخه‌های ریاضی در کشور کم‌توجهی شده و نگاه سنتی به ریاضی وجود دارد، افزود: در اتحادیه تلاش داریم علوم ریاضی در کشور از این حالت گذار به حالت پیشرفته ارتقاء یابد.

دکتر مهدوی با بیان این مطلب که در حال حاضر در ریاضیات این مشکل وجود دارد که به سبک گذشته آموزش داده می‌شود، گفت: ریاضیات باید با سبک جدید یعنی به صورت ترکیبی آموزش داده شود و ضرورت دارد ریاضیات در سطح عمومی متحول شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال “مریم میرزاخانی”، خودش تمایل به یادگیری همه زمینه‌های ریاضی داشت و ترکیب کردن زمینه‌های مختلف ریاضی برای پیدا کردن راه‌حل مفید به عنوان یکی از خصیصه‌ها در کسب بالاترین نشان علمی رشته ریاضیات توسط مریم میرزاخانی مطرح شد.

دکتر مهدوی ابراز امیدواری کرد: با توجه به کاربردهای متنوع علوم ریاضی در سیاست‌گذاری لحاظ و بودجه‌گذاری شود.

نگرانی از افت ریاضیات در مدیریت و ‌سیاست‌گذاری وجود دارد

در ادامه جلسه مهندس رستمی، عضو اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی با تأکید بر اینکه هدف از تشکیل اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی این است که مشکلات به صورت ریشه‌ای حل شود، گفت: نگرانی از افت ریاضیات در مدیریت و ‌سیاست‌گذاری وجود دارد که ضرورت دارد این موضوع بهبود یابد.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشور، گفت: نقشه جامع علمی به طور کامل در اتحادیه مورد بررسی قرار گرفته و اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی می‌تواند اثرگذاری ویژه‌ای با توجه به فهرست اقدامات نقشه جامع برای اجرایی شدن آن داشته باشد.

مهندس رستمی با تأکید بر اینکه این نگرانی وجود دارد که دانش‌آموزان توانایی حل مسئله را نداشته باشند، گفت: شاید بتوان گفت علت اصلی این است که دغدغه معلم و دانش‌آموز تست‌زنی است و عدم توانایی حل مسئله منجر به تربیت مدیرانی در سطح جامعه می‌شود که نمی‌توانند به درستی تحلیل کنند.

وی تأکید کرد: اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی داوطلب است با تشکیل کارگروه‌های ویژه به اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشور کمک کند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *